Wystawę poświęconą synowi Marii i Jerzego Kuncewiczów – Witoldowi - można od niedzieli oglądać w ich domu w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Na ekspozycji prezentowana jest część pamiątek rodzinnych ze Stanów Zjednoczonych, które dwa lata temu otrzymało Muzeum Nadwiślańskie.
Kuratorka wystawy Monika Januszek-Surdacka powiedziała PAP, że pretekstem do przygotowania wystawy stał się zakończony proces uporządkowania spraw majątkowych rodziny Kuncewiczów. Pod koniec 2022 r. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym pozyskało spuściznę rodziny ze Stanów Zjednoczonych. Wśród pół tony pamiątek znalazły się m.in. fotografie, dokumenty, dzieła sztuki. Instytucja uzyskała też prawa autorskie do utworów literackich Kuncewiczów. Część tych pamiątek prezentuje wystawa „Chłopak spod znaku Panny Wodnej” poświęcona ich synowi.
„Wystawa opowiada o Witoldzie Kuncewiczu w różnych aspektach, bo odwiedzający będą mogli poznać go nie tylko jako syna słynnej pisarki, ale również jako osobę o bogatym życiu” – zaznaczyła kuratorka. Był on m.in. pasjonatem i hodowcą koni, startował również w wyścigach.
Scenariusz wystawy stanowią fragmenty prozy Marii Kuncewiczowej odnoszące się do jej jedynego syna. „Przy okazji pokazujemy to, co dwa lata temu przyjechało do nas ze Stanów Zjednoczonych. Wybraliśmy najbardziej reprezentatywne rzeczy, które wpisują się też w przestrzeń ekspozycji” – wyjaśniła. Są to m.in. obrazy Jerzego Gnatowskiego, dzieła Feliksa Topolskiego, prace plastyczne i rzeźba Ireny Lorentowicz przedstawiająca Matkę Boską Ostrobramską.
Wystawę będzie można oglądać do 1 marca 2025 r. w Domu Kuncewiczów, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
Związki Marii i Jerzego Kuncewiczów z Kazimierzem Dolnym sięgają roku 1927. Wówczas przyjechali tu na wakacje. Dom Kuncewiczów przy ul. Małachowskiego 19 zwany willą "Pod wiewiórką" powstał w 1936 r. Okres II wojny światowej Kuncewiczowie spędzili na emigracji, do Polski wrócili dopiero na początku lat 60. XX w. Odzyskali też kazimierski dom, w którym mieszkali do śmierci. Zgodnie z ostatnią wolą pisarki przez lata był on ośrodkiem pracy twórczej i siedzibą fundacji powołanej przez Witolda Kuncewicza.
W roku 2004, porządkując sprawy spadkowe, Witold Kuncewicz sprzedał willę zarządowi województwa lubelskiego. Obecnie działa tu oddział literacki Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, poświęcony rodzinie Kuncewiczów.(PAP)
gab/ miś/