Film „Walka o głos” wyprodukowany przez Polską Fundację Narodową przypomina o drodze polskich kobiet do uzyskania praw wyborczych. Autorzy poprzez pryzmat losów niezwykłych kobiet, opowiadają historię, która 102 lata temu doprowadziła Polki do urn wyborczych.
PFN wyprodukowała ten telewizyjny materiał dokumentalny wspólnie z fundacją "Skrzydła Chwały" - poinformował PAP Temistokles Brodowski z Fundacji. 52 minutowy film w reżyserii Roberta Pustaka wkrótce będzie miał swoją premierę - zapowiedział.
Historia drogi do uzyskania praw wyborczych przez kobiety w wolnej Polsce wraz z odzyskaniem niepodległości w 1918 r. jest w "Fight to Vote" opowiedziana życiem Emilii Plater, Heleny Modrzejewskiej, Marii Rodziewiczówny i mniej znanych postaci - Anny Henryki Pustowójtówny, Eugenii Kierbedź czy Pauliny Kuczalskiej-Reinschmit - zaznaczył Brodowski.
Ich walka to nie tylko działania niepodległościowe, ale może przede wszystkim pionierskie działania społeczne, edukacyjne i legislacyjne pionierskie, dlatego Fundacja wsparła ten skierowany do zagranicznego odbiorcy projekt - wyjaśnił. Jego zdaniem atutem filmu są unikatowe materiały archiwalne i zdjęcia realizowane m.in. w USA, we Francji i Włoszech oraz nowoczesna grafika i oryginalna animacja.
"Celem Polskiej Fundacji Narodowej i fundacji +Skrzydła Chwały+ było wyprodukowanie dzieła filmowego, które przybliży zachodnioeuropejskiemu audytorium drogę polskich kobiet do prawnej i politycznej podmiotowości w czasach, w których było to ewenementem na skalę światową" - powiedział PAP prezes PFN Marcin Zarzecki.
"Również polskim odbiorcom produkcji warto przypomnieć o roli Polek w procesie odzyskania niepodległości oraz o uzyskiwaniu praw wyborczych przez nasze kobiety w okresie, gdy w wielu krajach Europy Zachodniej były takich praw pozbawione" - zaznaczył. W jego ocenie taka forma przekazu trafi do szerokiego grona odbiorców, ponieważ funkcjonujemy w kulturze ikonograficznej i to kompozycja obrazu i dźwięku jest współcześnie podstawowym komunikatem dla masowego widza.
Wiceprezes Fundacji Michał Góras wyjaśnił, że to kolejne zaangażowanie PFN w produkcję filmową ma podkreślić walkę, jaką polskie kobiety stoczyły ponad 100 lat temu o swoje prawa oraz przypomnieć sam historyczny proces odradzania się naszej niepodległości.
"Chcemy przypomnieć piękne karty historii Polski oraz przykłady konkretnych kobiet angażujących się w życie publiczne" - zaznaczył Góras.
"Nie zrozumie tego filmu nikt, kto nie rozumie kobiet, ich powołania i misji, jaką wypełniają w życiu narodów i świata" - powiedział PAP Cezary Andrzej Jurkiewicz z zarządu fundacji. "Życzę każdemu otwartości na to, co przekazuje ten bardzo mocny obraz" - dodał.
28 listopada 1918 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał "Dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego", który ukazał si 6 grudnia 1918 r. w "Dzienniku Praw". Dekret stanowił, że wyborcą mógł zostać każdy obywatel państwa "bez różnicy płci", który do dnia ogłoszenia wyborów ukończył 21 lat. Wybieranymi w pierwszych wyborach w wolnej Polsce mogli być wszyscy obywatele i obywatelki państwa, posiadający prawa wyborcze niezależnie od miejsca zamieszkania.
W wyniku wyborów przeprowadzonych 26 stycznia 1919 r. do Sejmu Ustawodawczego na czteroletnią kadencję wybrano osiem posłanek. (PAP)
Autor: Aleksander Główczewski
ago/ robs/