
Kapituła Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” podała tytuły książek, które zostały zakwalifikowane do finału. Spośród nich zostanie wybrana ta najlepsza.
Na tegoroczny, dziesiąty konkurs literacki wpłynęło 41 zgłoszeń z całej Polski, spośród których jurorzy wybrali najpierw 15, a w końcu pięć – ich zdaniem najlepszych.
Nagroda, choć z nazwy jest górnośląska, ma ogólnopolski zasięg i zdążyła już zdobyć renomę. W poprzednich edycjach zdobywali ją m.in. Aleksander Kaczorowski, Agnieszka Dauksza, Marta Grzywacz, Artur Domosławski i Wojciech Orliński, a w zeszłym roku za książkę „Śnialnia. Śląski underground” – Rafał Księżyk.
Patron nagrody - Juliusz (Julius) Roger – był lekarzem, który przyjechał na Górny Śląsk w połowie XIX wieku w czasie dziesiątkującej miejscową ludność epidemii tyfusu. Dzięki jego staraniom w Rybniku wzniesiono szpital, ale Roger nie ograniczył swojej aktywności wyłącznie do medycyny. Zainteresował się górnośląską przyrodą i kulturą, a efektem jego pracy był zbiór „Pieśni ludu polskiego w Górnym Szląsku”. W Rybniku, z którym był związany, wciąż o Rogerze się pamięta, czego przykładem jest ufundowana przez samorząd tego miasta Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz”. Laureat tegorocznej otrzyma 60 tys. zł – podczas gali, która odbędzie się w Rybniku 11 października.
W skład kapituły, która wybierze najlepszą biografię wchodzą profesorowie Bernadetta Darska, Zbigniew Kadłubek i Tadeusz Sławek oraz dziennikarki Katarzyna Janowska i Ewa Niewiadomska. Sekretarzynią nagrody jest Aleksandra Klich, dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku.
Do finału tegorocznej nagrody zakwalifikowane zostały następujące książki:
„Konrad Swinarski. Biografia ukryta” Beaty Guczalskie (Wydawnictwo Literackie);
„Róża Luksemburg. Domem moim jest świat” Weroniki Kostyrko (Wydawnictwo Marginesy);
„Bratny. Hamlet rozstrzelany” Emila Marata (Wydawnictwo Czarne);
„Jadwiga. Opowieść o Stańczakowej” Justyny Sobolewskiej (Wydawnictwo Znak);
„Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego” Moniki Śliwińskiej (Wydawnictwo Literackie). (PAP)