
Z okazji 1000-lecia koronacji Chrobrego na króla Polski oraz 500-lecia hołdu pruskiego w niedzielę w Warszawie odbędą się m.in. piknik historyczny, koncert i pokaz tysiąca dronów, które rozświetlą niebo nad Wisłą. Będzie prezentacja czołgów, przelot F-16 czy instalacja z 8-metrowymi głowami królów.
W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski oraz 500-lecie hołdu pruskiego. Planowane z tej okazji pierwotnie na sobotę warszawskie uroczystości odbędą się w niedzielę. Zmiana spowodowana jest wprowadzeniem w sobotę żałoby narodowej w związku z pogrzebem papieża Franciszka.
Niedzielne obchody zainauguruje instalacja nad Wisłą z 8-metrowymi głowami 28 koronowanych królów Polski, inspirowana "Pocztem królów i książąt polskich" Jana Matejki. O godz. 14 na skwerze Tadeusza Kahla i Wybrzeżu Kościuszkowskim odbędzie się historyczno-edukacyjny Piknik Tysiąclecia. Na warszawiaków czekać będą trzy strefy: średniowieczna, współczesności oraz przyszłości. O godzinie 14.30 zaplanowano przelot samolotów F-16 przygotowany przez Siły Zbrojne RP.
Podczas pikniku dostępna będzie wystawa sprzętu wojskowego. Obecni na miejscu żołnierze opowiedzą o m.in. o sprzętach znajdujących się w dyspozycji wojska, np. amerykańskim czołgu M1A1 Abrams, niemieckim leopardzie 2PL oraz K2 GF - wersji południowokoreańskiego czołgu podstawowego K2 Black Panther przystosowywanej do wymagań Wojska Polskiego.
O godz. 18.30 rozpocznie się parada historyczna. Przejdzie mostem Świętokrzyskim na Błonia Stadionu Narodowego. "Symboliczna podróż przez 1000 lat polskiej historii. Pochód poprowadzi 1. Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz Orkiestra Wojska Polskiego. Przed paradą Wisłą przepłynie statek z Syrenką Warszawską – artystycznym symbolem łączącym epoki. Wzdłuż lewego brzegu rozświetlą się kolejno wizerunki 44 władców Polski" - zapowiadają organizatorzy.
Kulminacyjnym punktem programu będzie koncert finałowy na Błoniach PGE Narodowego. O godz. 20 wystąpią przedstawiciele polskiej sceny muzycznej reprezentujący różne gatunki i pokolenia, m.in. Kayah, Doda, zespół Organek, Oskar Cyms, Król, Bovska, Smolasty, Vix.N, Margaret, Lanberry, bryska, Mery Spolsky, Stanisław Soyka i wielu innych. Organizatorem koncertu jest Telewizja Polska, która poprowadzi transmisję na żywo.
Ponadto na Błoniach Narodowego zaprezentowana zostanie artystyczna inscenizacja "żywych Drzwi Gnieźnieńskich" z udziałem 80 aktorów i zespołu Art Color Ballet. Drzwi Gnieźnieńskie należą do najbardziej interesujących zabytków europejskiej sztuki ludwisarskiej okresu romańskiego. Majestatyczne, ukazujące żywot patronującego Polsce i Europie św. Wojciecha są bezsprzecznie jednym z najstarszych dzieł polskiego odlewnictwa w brązie.
Zaplanowano także prezentację historii Polski z wykorzystaniem innowacyjnej formy projekcji obrazu - na ekranach wodnych - która tworzy zawieszony w przestrzeni hologram.
Niedzielne obchody zakończy największy w historii Polski pokaz 1000 dronów, który rozświetli niebo nad Wisłą. "Pełen symboliki, emocji i światła, który stanie się niezapomnianą puentą tego wyjątkowego dnia" - zapowiedziała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Ministerstwo Kultury przypomina o otwartej wystawie "1025. Narodziny Królestwa” w Muzeum Historii Polski, którą można oglądać do 29 czerwca. Wystawa skupia się na XI wieku i trzech kluczowych koronacjach: Bolesława Chrobrego, Mieszka II oraz Rychezy Lotaryńskiej, a także koronacji Bolesława Śmiałego. Wskazuje na ideę Polski jako pełnoprawnego Królestwa – współtworzącego strukturę średniowiecznej Europy – oraz zarysowuje realia życia wczesnośredniowiecznego państwa Piastów.
Wśród eksponatów prezentowanych na wystawie znalazły się m.in.: Denar Princes Poloniae (1005-1015) - jedno z najstarszych świadectw użycia słowa „Polska”, Emalie Limuzyjskie - pasyjka z krucyfiksu oraz łódka na kadzidło, inkrustowany grot skandynawski, kościana okładzina relikwiarza z Ostrowa Lednickiego, najstarszy fragment instrumentu smyczkowego znaleziony w Polsce.
Na 6 lipca zaplanowano piknik historyczny "Uczta u Chrobrego" na Cytadeli Warszawskiej. Piknik nawiąże do życia w średniowiecznym grodzie. W jego programie znalazły się m.in.: warsztaty rzemiosł dawnych (tkactwo, garncarstwo, zielarstwo), pokazy walk wojów, tańce i spektakle, gra terenowa i film "Krzyż i korona" Zdzisława Cozaca, aleja muzeów historycznych, koncert finałowy T-Raperów z Nad Wisły z gościnnym udziałem: Piotra Roguckiego, Reni Jusis, Moniki Borzym, Tomasza Organka, Miuosha i zespołu The Calog.
Program obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej przygotowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prezes Rady Ministrów objął je honorowym patronatem. W organizację wydarzenia zaangażowanych jest blisko 150 podmiotów.
W 1025 roku w archikatedrze gnieźnieńskiej koronowany na pierwszego króla Polski został Bolesław Chrobry - uroczystość odbyła się najprawdopodobniej w Wielkanoc, która wówczas przypadała 18 kwietnia. Chrobry zmarł w czerwcu 1025, a koronacja jego następcy, Mieszka II Lamberta, odbyła się w Gnieźnie 25 grudnia 1025 r.
10 kwietnia 1525 r. ostatni wielki mistrz zakonu krzyżackiego Albrecht Hohenzollern złożył hołd lenny królowi polskiemu Zygmuntowi I Staremu.(PAP)
maku/ miś/