
Pokazy lotnicze, uroczysty apel i koncert orkiestry wojskowej złożą się na program sobotniego pikniku w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie), organizowanego z okazji 100-lecia Szkoły Orląt. To właśnie w Grudziądzu w 1925 roku utworzono Oficerską Szkołę Lotnictwa.
„W Grudziądzu w pokazie dynamicznym zaprezentuje swoje umiejętności Zespół Akrobacyjny Orlik z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Natomiast na wystawie statycznej będzie można oglądać wielozadaniowy śmigłowiec SW-4” – poinformował mjr Marek Przedpełski, rzecznik prasowy Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie (woj. lubelskie).
Piknik lotniczy w Grudziądzu - będący elementem obchodów 100-lecia dęblińskiej Szkoły Orląt - ma przypomnieć rolę, jaką odegrało to miasto w historii polskiego lotnictwa. To tutaj 5 listopada 1925 r. utworzono Oficerską Szkołę Lotnictwa. „Lokalizację tę wybrano nieprzypadkowo. Miasto dysponowało wtedy zachowaną infrastrukturą po armii cesarstwa niemieckiego - budynki administracyjne, hangary, warsztaty - co umożliwiało szybkie rozpoczęcie szkolenia przyszłych pilotów, oficerów kadry lotniczej” – zaznaczył mjr Przedpełski.
Po około 1,5 roku - w kwietniu 1927 r. - szkołę przeniesiono do Dęblina. W ówczesnej Polsce miasto to było położone w centrum kraju, miało korzystne warunki klimatyczne i terenowe. Dobrze widoczne z powietrza były tu obiekty orientacyjne - rzeki Wisła i Wieprz, układ linii kolejowych, zabudowania twierdzy dęblińskiej - co w czasach nawigacji opartej w dużym stopniu na obserwacji wzrokowej było bardzo istotne.
Pierwsza promocja oficerska w Dęblinie odbyła się 15 sierpnia 1928 r. Wśród promowanych byli wtedy m.in. późniejsi dowódcy polskich dywizjonów w Wielkiej Brytanii - Walerian Jasionowski i Stefan Łaszkiewicz, a także twórca i dowódca słynnego Dywizjonu 303 - Zdzisław Krasnodębski.
Do wybuchu II wojny światowej, w 13 promocjach promowano w sumie 615 obserwatorów i 344 pilotów. II wojna światowa zakłóciła działalność szkoły (Dęblin zbombardowali Niemcy, szkołę ewakuowano do Rumunii), ale był to też czas największej próby dla jej wychowanków. Z blisko tysiąca szkolących się w Dęblinie obserwatorów i pilotów ponad 220 zginęło w czasie wojny, blisko 190 poniosło śmierć w wypadkach lotniczych w latach 1927–1945. Aż 103 absolwentów Szkoły Orląt uczestniczyło w bitwie o Anglię, a 29 osiągnęło w latach 1939–1945 status asa myśliwskiego (za minimum pięć zestrzeleń wroga).
Po wojnie, wiosną 1945 r. uczelnia reaktywowała działalność jako Wojskowa Szkoła Pilotów w Dęblinie, a już 21 czerwca 1945 r. miała miejsce pierwsza powojenna promocja podchorążych. W kolejnych latach szkoła przechodziła różne reorganizacje. W 1968 r. uzyskała status wyższej uczelni i prawo nadawania absolwentom tytułu inżyniera. W 1994 r. została przekształcona w Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych. W latach 1987-1990 komendantem Szkoły był gen. bryg. pil. Mirosław Hermaszewski, znany jako pierwszy Polak, który odbył lot w kosmos (w 1978 r. na statku kosmicznym Sojuz 30).
Przyjęcie Polski do NATO, rozwój uzbrojenia i programy modernizacji otworzyły nowe możliwości współpracy z akademickimi ośrodkami w Polsce i na świecie. W 2018 r. Szkoła w Dęblinie stała się Lotniczą Akademią Wojskową. Kształci pilotów, nawigatorów, mechaników, pracowników służb ruchu lotniczego - nie tylko przyszłych oficerów lotnictwa, a także kadry lotnictwa cywilnego.
Szkoła prowadzi studia stacjonarne i niestacjonarne, studia podyplomowe, kursy doskonalenia zawodowego, m.in. dla żołnierzy zawodowych. Obecnie na studiach wojskowych kształci się tu w sumie 1140 podchorążych, z czego 650 na kierunkach lotnych, a 490 na kierunkach naziemnych. Studia wojskowe odbywają się na kierunkach: lotnictwo i kosmonautyka, nawigacja, logistyka, inżynieria bezpieczeństwa powietrznego. Na studiach cywilnych w różnych formach studiuje w sumie około 800 osób, na kierunkach: lotnictwo i kosmonautyka, nawigacja, logistyka, bezpieczeństwo narodowe.
Funkcjonujący w strukturze uczelni Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego dysponuje 39 statkami powietrznymi (samoloty i śmigłowce). Podchorążowie szkolenia taktyczne i bojowe odbywają też na samolotach i śmigłowcach stacjonujących w Dęblinie w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego.
Główne uroczystości 100-lecia Szkoły Orląt odbędą się 13 czerwca w Dęblinie, gdzie przed Pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt zaplanowano uroczysty apel. Następnego dnia w Dęblinie będzie piknik lotniczy. Obchody objęła patronatem Polska Agencja Prasowa.(PAP)
ren/ bar/