Koncert dedykowany „Walczącej Ukrainie”, na który złożyły się pieśni polskich i ukraińskich autorów zorganizował w Bratysławie Instytut Polski, przy udziale placówek dyplomatycznych Polski i Ukrainy. Ambasador RP Maciej Ruczaj powiedział PAP, że na Słowacji trzeba przypominać o trwającej wojnie.
„Wydaje nam się ważne przypominanie, że ten konflikt trwa i że dotyka także nas, którzy znajdujemy się w tej bezpieczniejszej części Europy” – powiedział polski dyplomata. Zwrócił uwagę, że słowacka opinia publiczna nie jest równie przekonana o konieczności pomocy dla walczącej Ukrainy, co społeczeństwo polskie.
„Cieszę się, że w Polsce i na Słowacji, mimo pewnego zmęczenia wojną, większość ludzi wciąż potrafi odróżnić ofiarę od agresora. Że większość ludzi rozumie, kto zasługuje na solidarność i wsparcie, a kto na potępienie. Jeszcze niedawno również nam w Polsce i na Słowacji odbierano możliwość swobodnego decydowania o własnym losie, dlatego nie możemy mieć wątpliwości, po której stronie w tej wojnie jest racja” – powiedział Ruczaj podczas koncertu w Bratysławie.
Koncert był recitalem polskich i ukraińskich pieśni w wykonaniu sióstr Olgi i Natalii Pasiecznik. Olga Pasiecznik to światowej sławy śpiewaczka operowa z Ukrainy, która od wielu lat mieszka w Polsce, a obecnie pracuje w Polskiej Operze Królewskiej w Warszawie. Jej siostra Natalia Pasiecznik jest znaną pianistką koncertową, która obecnie mieszka w Sztokholmie, gdzie jest profesorem w Królewskiej Akademii Muzycznej. Jest również dyrektorem Instytutu Ukraińskiego w tym mieście.
W Bratysławie zabrzmiały kompozycje klasyków polskiej i ukraińskiej muzyki: Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Mykoły Łysenki, Kyryło Stecenki, Jakiwa Stepowyja czy Wiktora Kosenki. Ambasador RP w Bratysławie zwrócił uwagę w rozmowie z PAP, że dobór repertuaru związany był między innymi z faktem, że Słowacy mają słabą świadomość historii Europy Środkowo-Wschodniej. „Wiele osób uznaje tereny Ukrainy lub Białorusi za odwieczną i naturalną część świata rosyjskiego. Swoimi działaniami chcemy przypominać o wspólnych korzeniach kulturowo-historycznych” – podkreślił.
Koncert był jednym z głównych wydarzeń upamiętniających drugą rocznicę pełnowymiarowej napaści Rosji na Ukrainę organizowanych w stolicy Słowacji. Ambasador Ukrainy Myrosław Kastran podziękował Polakom za pomoc udzielaną Ukrainie.
Piotr Górecki (PAP)
ptg/ adj/