Ukończony został pełnometrażowy film dokumentalny "Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919" – poinformowali jego twórcy. W filmie wykorzystano m.in. niepublikowane do tej pory materiały archiwalne.
Producentem dokumentu jest Fundacja Obywatelska "Bazar", koproducentem - Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Ma to być pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny o bohaterskim zrywie sprzed ponad stu lat.
Jak podano w komunikacie prasowym, według scenarzysty i reżysera filmu Tadeusza Litowczenki obraz ma nie tylko przywrócić pamięć o powstaniu, ale i pozwolić zrozumieć jego znaczenie dla odradzającego się po pierwszej wojnie światowej państwa polskiego.
W filmie wykorzystano niepublikowane do tej pory francuskie materiały archiwalne, m.in. pokazujące jak wyglądał Poznań i wielkopolska armia w czasie walk powstańczych w 1918 i 1919 roku.
"Widzowie będą mogli zobaczyć unikatowe obrazy z pierwszej wojny światowej z muzeum w Waszyngtonie czy materiały filmowe i ikonograficzne Polskiej Filmoteki Narodowej. W dokumencie znalazły się też zdjęcia pochodzące z rodzinnych kolekcji potomków uczestników powstania. Prezentowane są wspomnienia gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, Arkadego Fiedlera, skautki Sławy Budaszówny i uczestnika Powstania Jana Kąkolewskiego" – podała fundacja.
Według opisu dzieła, w filmie archiwalia przeplatają się ze scenami fabularyzowanymi, w tym zbiorowymi, które postały dzięki zaangażowaniu setek mieszkańców Poznania. Animacje dodają współczesnego ducha starym fotografiom i pocztówkom, nie zmieniając przy tym ich wartości. Reżyserami są Tadeusz Litowczenko i Dominika Wójcik-Skolimowska. Konsultantem merytorycznym filmu jest Marek Rezler. Premiera dzieła planowana jest na koniec roku.
Powstanie dokumentu było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Fundacji Niepodległa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Wielkopolskiego, Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Samorządu Kujaw i Pomorza, Miasta Poznań oraz dzięki Fundacji Zakłady Kórnickie.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Większą część Wielkopolski wyzwolono do połowy stycznia 1919 roku.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/aszw/