![W miejscu przyszłego zbiornika retencyjnego prowadzone są badania, gdyż powstaje on na terenie zewidencjonowanego stanowiska archeologicznego. Fot. PIM](/sites/default/files/styles/open_article_750x0_/public/202502/obrazek%2Cpic1%2C1016%2C247282%2C434145%2Cwith-ratio%2C16_9.jpg?itok=s2lCBeYT)
Pozostałości średniowiecznej osady odkryto w czasie badań archeologicznych towarzyszących budowie zbiornika retencyjnego w Poznaniu. Na razie badacze natrafili tam głównie na fragmenty ceramiki - poinformował w czwartek (13 lutego) poznański magistrat.
W komunikacie urzędu miasta wskazano, że na poznańskiej Łacinie, między ul. Niemena a Sobczaka, od stycznia powstaje otwarty zbiornik retencyjny o pojemności około 1,9 tys. m sześc. Pracom przygotowawczym na placu budowy towarzyszą badania archeologiczne. "Wcześniej w okolicy już znajdowano interesujące archeologów artefakty" - zaznaczono w informacji.
"Według wstępnych założeń, na placu budowy zbiornika odkryto pozostałości po średniowiecznej osadzie. Do tej pory archeolodzy natrafili głównie na fragmenty ceramiki z czasów średniowiecza i okresu nowożytnego" - powiedział cytowany w informacji Marcin Ignaczak, członek zespołu koordynującego prace z ramienia Fundacji Badań Interdyscyplinarnych.
Dodał, że prace ziemne podzielono na etapy. Badacze najpierw delikatnie ściągają wierzchnią warstwę gruntu, a następnie sprawdzają teren pod kątem obecności ciekawych obiektów lub nawarstwień archeologicznych. "W przypadku trafienia na wartościowe znalezisko - dalsze prace w danym miejscu prowadzone są ręcznie" - zapewnił.
Magistrat podał, że więcej informacji na temat przeszłości badanego terenu będzie można poznać po odsłonięciu całego stanowiska i zbadaniu wszystkich przedmiotów.
Budowany na Łacinie zbiornik retencyjny ma odciążyć kanalizację deszczową podczas bardziej intensywnych opadów. Woda ze zbiornika ma być odprowadzana systemem istniejących kanałów do Warty oraz wykorzystywana do podlewania roślin nasadzonych w ramach tej inwestycji. Wokół zbiornika ma powstać strefa rekreacyjna.(PAP)
szk/ dki/