Premierowym koncertem zainaugurowano w środę w Filharmonii Lubelskiej projekt „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli” upamiętniający 80. rocznicę niemieckiej Akcji Reinhard, w ramach której zamordowano ok. 2 mln Żydów.
Premierowym koncertem w Filharmonii Lubelskiej zainaugurowano w środę projekt „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli” upamiętniający 80. rocznicę niemieckiej Akcji Reinhardt w czasie której - od marca 1942 do listopada 1943 roku - Niemcy zamordowali łącznie około dwóch milionów Żydów. W ramach projektu zaplanowano szereg wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i naukowych zarówno w Polsce, jak i w Izraelu i USA.
W liście skierowanym do uczestników uroczystości w Lublinie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zaznaczył, że to właśnie z Lublina w marcu 1942 roku wyruszył pierwszy transport Żydów do Bełżca. „To tu rozpoczęła się akcja Zagłady Żydów w Generalnym Gubernatorstwie. Tutaj znajdował się niemiecki sztab nadzorujący operację. Trwający wówczas od niemal dekady, konsekwentnie realizowany przez Niemców proces wykluczania Żydów ze społeczeństwa - poprzez ograniczanie ich praw, usuwanie na margines życia społecznego, zmuszanie do emigracji, nakładanie kontrybucji, wreszcie wysiedlanie, zamykanie w gettach i zsyłanie do obozów koncentracyjnych – przybrał postać +ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej+” – zaznaczył minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Przypomniał, że podczas Akcji Reinhardt w obozie zagłady w Bełżcu zamordowano ok. 440 tys. osób, w Sobiborze – 170 tys., w Treblince – 800-900 tys., a w obozie koncentracyjnym na Majdanku zmarło bądź zostało zamordowanych ok. 60 tys. Żydów. „Wraz z nimi odszedł świat chasydów, cadyków, cudotwórców, ale też szewców, krawców i sklepikarzy. Miejscowości, sztetle opustoszały. Została jedynie pamięć do której dzisiaj wracamy próbując łączyć pozrywane nici historii, odkrywając i odtwarzając historię osób, rodzin, społeczności i wspólnot”- podkreślił w liście Gliński.
Projekt „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli” jest wspólnym przedsięwzięciem Muzeum Getta Warszawskiego, Żydowskiego Instytutu Historycznego i Państwowego Muzeum na Majdanku we współpracy z Towarzystwem Projektów Edukacyjnych. Honorowy patronat nad nim objął prezydent RP - Andrzej Duda.
W ramach projektu „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli” zaplanowano wiele wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i naukowych zarówno w Polsce, jak i w Izraelu oraz USA.
W ramach projektu „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli” zaplanowano szereg wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i naukowych zarówno w Polsce, jak i w Izraelu i USA. Podczas inauguracji projektu w Filharmonii Lubelskiej w Lublinie odbyła się premiera koncertu pod kierownictwem artystycznym Darka „Maleo” Malejonka, który zaprosił do udziału m.in. Renatę Przemyk, Natalię Niemen, Lilu, Symchę Kellera, Kasię Malejonek, Aleksandrę Idkowską i Basię Pospieszalską. Koncert poprzedziła premiera filmu dokumentalnego „Aktion Reinhardt” w reżyserii Michała Szymanowicza.
Podczas Akcji Reinhardt, która trwała od marca 1942 do listopada 1943 roku, Niemcy zamordowali około dwóch milionów Żydów. Większość uśmierconych stanowili Żydzi z terenów Generalnego Gubernatorstwa, z okręgu białostockiego i Komisariatu Rzeszy Wschód. Ofiary operacji Reinhardt zabijano głównie w specjalnie zorganizowanych niemieckich obozach zagłady w Treblince, Bełżcu i Sobiborze. Miejscem kaźni był również obóz koncentracyjny na Majdanku. Ludobójstwo Żydów w Generalnym Gubernatorstwie było integralną częścią przeprowadzanego przez władze Trzeciej Rzeszy „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej w Europie”. (PAP)
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ aszw/