
Gniezno jest dobrze przygotowane i dobrze wykorzysta obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego – powiedział PAP prezydent miasta Michał Powałowski. Za dwa tygodnie do Gniezna przybędą m.in. prezydent, premier, legat papieski, posłowie i senatorowie.
Obchody 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego oraz uroczystości ku czci św. Wojciecha odbywać się będą w Gnieźnie od 23 do 27 kwietnia. Michał Powałowski podkreślił, że intensywne działania promocyjne nie ograniczają się wyłącznie do tych dat - program wydarzeń związanych z jubileuszem obejmuje cały rok, niektóre już się odbyły.
„Staramy się działać tak, aby było o nas słychać. Robimy różnego typu przedsięwzięcia po to, aby zaistnieć w przestrzeni medialnej. W listopadzie ubiegłego roku zaczęliśmy od inauguracji wystawy o koronacjach królewskich +1025. Narodziny Królestwa+ w Muzeum Historii Polski w Warszawie - po to, aby też tam to tysiąclecie w odpowiedni sposób wybrzmiało. Teraz szykujemy się do uroczystości, które odbędą w naszym mieście” – powiedział Michał Powałowski.
Z okazji tysiąclecia w sobotę 26 kwietnia w południe w hali im. M. Łopatki w Gnieźnie odbędzie się wspólne posiedzenie posłów i senatorów RP. Gniezno będzie gościć najważniejsze osoby w państwie: prezydenta, premiera, marszałków sejmu, senatu.
Po południu w katedrze gnieźnieńskiej zaplanowano uroczysty koncert koronacyjny, przewidziane jest przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy. Wcześniej prezydent odsłoni w podziemiach katedry pamiątkową tablicę upamiętniającą milenium koronacji królewskich dwóch pierwszych królów Polski – Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta.
„Wyjazdowe posiedzenie obu izb parlamentu to wyjątkowe wydarzenie, ale także ogromne wyróżnienie dla naszego miasta. To też w przyczyni się do tego, że o Gnieźnie będzie bardzo głośno w całym kraju” – powiedział prezydent miasta.
Michał Powałowski podkreślił, że obecny czas świętowania i przygotowań do obchodów jubileuszu miasto stara się wykorzystać na budowanie marki turystycznej Gniezna. Podkreślił, że już widać efekty tych starań.
„W mieście pojawiają się przedstawiciele branży turystycznej, ich wizyty skutkują coraz bogatszymi informacjami oferowanymi turystom o walorach Gniezna. Przyjeżdżają dziennikarze – owocami ich wizyt są materiały w różnych czasopismach branży turystycznej. Zależy nam na tym, by być miastem chętnie odwiedzanym przez turystów” – powiedział prezydent.
W poprzednich latach został wytyczony trakt królewski – trasa który prowadzi po najważniejszych miejscach w Gnieźnie. Na trasie traktu stoi kilkanaście posągów królików, które pełnią rolę przewodników po mieście. Każdy królik swoim wyglądem symbolizuje inną historię związaną z Gnieznem.
„Turyści, którzy przyjeżdżają do Gniezna mogą skorzystać z oferty naszego bliższego i nieco dalszego sąsiedztwa. Stąd dojadą do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, do Biskupina. Mamy dobrą bazę noclegową, coraz atrakcyjniejszą ofertę gastronomiczną. Gniezno może stać się takim centrum, z którego turyści będą robili wypady do innych miejsc w okolicy” – powiedział.
Prezydent podpowiedział, że turystom może opłacać się także stacjonować w Gnieźnie, a wyjeżdżać na zwiedzanie Poznania – innego ważnego miejsca związanego z początkami polskiej państwowości.
Pytany o to, czy przy okazji przygotowań do obecnych obchodów milenijnych oba miasta nie mogły nawiązać lepszej współpracy na polu turystycznym Michał Powałowski podkreślił, że w Gnieźnie o Poznaniu mówi się tylko dobrze, ale miasto skupia się na budowaniu własnej marki turystycznej.
Gniezno zamierza też zadbać o to, by najważniejsze osoby w państwie, które odwiedzą miasto na kilka godzin 26 kwietnia, zechciały znów przyjechać – już prywatnie, na dłużej i w celach turystycznych. Właśnie dlatego każdy z ważnych gości otrzyma pokaźny pakiet promocyjny z wydawnictwami o walorach Gniezna. (PAP)
rpo/ aszw/