Kolegium IPN zdecydowało we wtorek, że jego nowym przewodniczącym – na kolejną roczną kadencję – będzie prof. Tadeusz Wolsza. Tym samym historyk ten zastąpi dotychczasowego szefa Kolegium IPN, którym od 2018 r. jest prof. Wojciech Polak.
Na posiedzeniu członkowie Kolegium IPN zdecydowali też, że prof. Polak - obok dr. hab. Sławomira Cenckiewicza i prof. dr. hab. Piotra Franaszka - będzie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego. Nowa roczna kadencja prezydium Kolegium IPN rozpocznie się 28 czerwca.
Ponadto Kolegium IPN przyjęło większością głosów sprawozdanie z działalności Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu za 2020 r. Ewentualne nieprzyjęcie sprawozdania przez Kolegium IPN - zgodnie z art. 13 ustawy o IPN - mogło spowodować, że Sejm rozpocznie procedurę odwołującą prezesa Instytutu. Kadencja obecnego szefa IPN Jarosława Szarka - po pięciu latach kierowania przez niego Instytutem - minie jednak w lipcu.
Kolegium IPN, które jest organem opiniodawczo-doradczym prezesa Instytutu, ma za zadanie opiniować kierunki działalności i programy badawcze IPN, a także wyrażać opinie o przedstawionych przez prezesa kandydatach na stanowiska kierownicze w Instytucie Pamięci.
Kolegium IPN, które jest organem opiniodawczo-doradczym prezesa Instytutu, ma za zadanie opiniować kierunki działalności i programy badawcze IPN, a także wyrażać opinie o przedstawionych przez prezesa IPN kandydatach na stanowiska kierownicze w Instytucie Pamięci. W Kolegium IPN poza profesorami: Wolszą, Polakiem, Cenckiewiczem i Franaszkiem zasiadają prof. Andrzej Nowak, prof. Jan Draus, prof. Józef Marecki, Krzysztof Wyszkowski i Bronisław Wildstein.
W kwietniu br. Kolegium IPN zarekomendowało i przedstawiło parlamentowi kandydata na nowego prezesa IPN - dr. Karola Nawrockiego - 38-letniego historyka i obecnego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 28 maja Sejm większością głosów zaaprobował tę kandydaturę, ale musi się jeszcze na nią zgodzić Senat. W ostatnim czasie Kolegium IPN jednomyślnie poparło też decyzję obecnego kierownictwa IPN o powołaniu Nawrockiego na wiceprezesa IPN.
Prof. Tadeusz Wolsza - jak czytamy w jego biogramie na stronach IPN - studia wyższe (historię i nauki polityczne) ukończył na Uniwersytecie Wrocławskim w 1979 r. i 1981 r. W trakcie studiów w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Wrocławskiego był współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W 1981 r. został przyjęty na studia doktoranckie w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego wstąpił do Solidarności. W Instytucie Historii PAN pracuje do dziś, obecnie na stanowisku profesora zwyczajnego.
Prof. Wolsza zajmuje się dziejami wojennej i powojennej polskiej emigracji politycznej. Interesuje się też problemem więziennictwa i zbrodni stalinowskich w powojennej Polsce (również tematyką zbrodni katyńskiej).
W latach 90. zaczął zajmować się dziejami wojennej i powojennej polskiej emigracji politycznej. Interesuje się też problemem więziennictwa i zbrodni stalinowskich w powojennej Polsce (również tematyką zbrodni katyńskiej), a także postawami środowisk twórczych, naukowych i dziennikarskich w latach 1945–90. Prof. Tadeusz Wolsza jest autorem wielu książek - od monografii przez wydawnictwa źródeł, studia i artykuły po recenzje i wywiady. (PAP)
nno/ pat/