Projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Budowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie” został opublikowany w wykazie legislacyjnych i programowych RM. Organem odpowiedzialnym za opracowanie projektu jest Ministerstwo Sprawiedliwości.
Jak wyjaśniono, projektowana uchwała Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Budowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie" ma na celu zabezpieczenie środków finansowych potrzebnych dla realizacji inwestycji polegającej na przebudowie obiektów budowlanych, aranżacji wystaw stałych i wyposażenia biurowego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
Przypomniano, że Muzeum zostało utworzone na mocy zarządzenia ministra sprawiedliwości z dnia 4 kwietnia 2016 r. w sprawie utworzenia i nadania regulaminu Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Muzeum nie posiadało osobowości prawnej i działało w strukturze organizacyjnej Służby Więziennej. Do realizacji jego zadań, na podstawie zarządzenia ministra sprawiedliwości z dnia 29 lutego 2016 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie nadania statutu Centralnemu Zarządowi Służby Więziennej, powołano w ramach struktury organizacyjnej Centralnego Zarządu Służby Więziennej Biuro Edukacji Historycznej – Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Projektowana uchwała Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Budowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie" ma na celu zabezpieczenie środków finansowych potrzebnych dla realizacji inwestycji polegającej na przebudowie obiektów budowlanych, aranżacji wystaw stałych i wyposażenia biurowego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
Wskazano, że 1 marca 2020 r. minister sprawiedliwości wydał zarządzenie w sprawie przekształcenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w państwową instytucję kultury oraz nadania statutu Muzeum. Na podstawie tego aktu Muzeum z dniem 2 marca przyjęło formę państwowej instytucji kultury.
Po zakończeniu prac budowlanych Muzeum zostanie wyposażone w nową siedzibę w trybie przewidzianym w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. "Realizacja inwestycji pozwoli na zaadoptowanie na siedzibę Muzeum terenu byłego aresztu śledczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, zapewni ochronę i możliwość eksponowania pamiątek historycznych, które dzisiaj nie znajdują odpowiedniej opieki, wykonanie ekspozycji stałych wraz z Centrum Edukacyjnym, czyniąc je jednym z największych i najnowocześniejszych obiektów muzealnych w Polsce, co z kolei stanowić będzie ważną atrakcję turystyczną dla odwiedzających z kraju i z zagranicy, a zarazem wpłynie pozytywnie zarówno na wizerunek Polski, jak też szersze poznanie i zrozumienie powojennej historii naszego kraju na świecie" - napisano.
Wyjaśniono także, że z uwagi na zaawansowany etap projektu, jedyną przeszkodą dla jego kontynuacji jest brak zabezpieczenia finansowego. "Wskazana w projekcie uchwały kwota jest wyceną sporządzoną w oparciu o pełną dokumentację architektoniczno-budowlaną, którą dysponuje Muzeum celem przeprowadzenia inwestycji" - podkreślono.
Zastrzeżono jednocześnie, że wskazana w projekcie kwota została określona przed pojawieniem się pandemii wywołanej rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-COV2. "Biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną oraz wynikającą z niej sytuację gospodarczą wymagającą od naszego państwa racjonalizowania wydatkowania środków celem wypracowania rezerw na walkę z pandemią i wywołanym nią kryzysem gospodarczym w ostatnich miesiącach trwały prace nad ograniczeniem budżetu inwestycji" - wskazano. Wyjaśniono, że opracowano kilka wariantów modyfikacji projektów, tak ażeby ograniczyć budżet bez utraty głównych walorów inwestycji. "Dyskusja w tym przedmiocie z uwagi na wagę przedmiotowej inwestycji oraz ostateczna decyzja powinna być przeprowadzona podczas posiedzenia Rady Ministrów" - dodano.
Osobą odpowiedzialna za opracowanie projektu jest Sebastian Kaleta, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. (PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska
akr/ dki/