Osoby, które musiały uciec z Niemiec przed prześladowaniami nazistowskimi w latach 1933-1945 oraz ich potomkowie, mogą uzyskać obywatelstwo niemieckie bez spełniania dodatkowych wymagań - zdecydował w piątek Bundestag.
Dotychczas osoby prześladowane w czasach III Rzeszy i ich potomkowie często nie mogły ubiegać się o paszport RFN ponieważ formalnie nigdy nie były ekspatriowane.
Bundestag zdecydowaną większością głosów uchwalił w piątek odpowiednie poprawki w ustawie o obywatelstwie zmieniające tę sytuację.
Zainteresowani będą musieli jedynie udowodnić, że oni lub ich przodkowie byli prześladowani w Niemczech w latach 1933-1945 lub należeli do grup prześladowanych w tym czasie.
Prawo do niemieckiego obywatelstwa mają więc uzyskać również osoby, które wcześniej nie mogły się o nie ubiegać na podstawie artykułu 116 niemieckiej konstytucji. Artykuł przewiduje wprawdzie naturalizację w Niemczech osób, które zostały pozbawione obywatelstwa w latach 1933-1945 z "powodów politycznych, rasowych lub religijnych", ale wielu z prześladowanych nie było formalnie ekspatriowanych, lecz traciło niemieckie obywatelstwo przez przyjęcie innego paszportu.
Wniosek o naturalizację jest wolny od opłat, po jego złożeniu można zachować inne obywatelstwo.
Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)
bml/ adj/ ap/