W czwartek 3 września w Jastrzębiu Zdroju, Katowicach i Zabrzu odbędą się regionalne obchody 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. W obchodach na Śląsku ma wziąć udział premier Mateusz Morawiecki.
W Jastrzębiu-Zdroju o godz. 8.00 delegacje Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", prezydium Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "S", Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego "S" i Solidarności z kopalni Zofiówka złożą kwiaty pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego na placu im. Tadeusza Jedynaka.
O godzinie 10.00 w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odprawiona zostanie uroczysta, koncelebrowana msza święta pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca z udziałem m.in. sygnatariuszy Porozumienia Jastrzębskiego i Porozumienia Katowickiego.
Następnie uczestnicy obchodów przejadą do Zabrza, gdzie o godz. 12.30 w Hali Widowiskowo-Sportowej "Pogoń" rozpocznie się uroczysta Nadzwyczajna Sesja Walnego Zebrania Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność". Na jubileuszowe obrady zostali zaproszeni wszyscy członkowie Zarządu Regionu począwszy od 1980 roku. W wydarzeniu ma wziąć udział premier Mateusz Morawiecki. List prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników obchodów odczyta sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera. Zaproszenia na uroczystości zostały skierowane również m.in. do przewodniczących wszystkich klubów parlamentarnych.
Strajkujący w Jastrzębiu górnicy - oprócz potwierdzenia wcześniejszych ustaleń z Gdańska i Szczecina – wywalczyli m.in. zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w kopalniach, który oznaczał konieczność pracy siedem dni w tygodniu, a także wolne soboty dla całej Polski oraz podnoszenie zarobków w ślad za wzrostem kosztów utrzymania.
Podpisane 3 września 1980 r. w ówczesnej kopalni Manifest Lipcowy (obecnie Zofiówka) Porozumienie Jastrzębskie było dopełnieniem porozumień zawartych kilka dni wcześniej między władzą a strajkującymi robotnikami.
Strajkujący w Jastrzębiu górnicy - oprócz potwierdzenia wcześniejszych ustaleń z Gdańska i Szczecina – wywalczyli m.in. zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w kopalniach, który oznaczał konieczność pracy siedem dni w tygodniu, a także wolne soboty dla całej Polski oraz podnoszenie zarobków w ślad za wzrostem kosztów utrzymania. Ostatnim z Porozumień Sierpniowych było Porozumienia Katowickie, podpisane 11 września w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej. Dokument ten spoił i przypieczętował wcześniejsze porozumienia z Gdańska, Szczecina i Jastrzębia-Zdroju. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ par/