
Szeroko zakrojony remont ma przywrócić wygląd gmachu Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu sprzed II wojny światowej. Prace obejmą m.in. elewację i podcienie, przywrócenie antresoli i świetlików na ostatnim piętrze – zapowiedziała dyrektorka placówki Iwona Mohl.
Funkcjonalistyczny gmach Muzeum Górnośląskiego został wzniesiony na przełomie lat 20. i 30. XX w. Ma charakterystyczną żelbetową fasadę z symetrycznym układem okien oraz kolumn, które wraz z dwiema dolnymi wycofanymi kondygnacjami tworzą podcienie. Większość elewacji wykonano z klinkierowej cegły licówki. Gmach znajduje się w rejestrze zabytków województwa śląskiego.
"Zmieniamy się, by zachwycać. Przed nami ogromna modernizacja gmachu głównego. (…) Wracamy do korzeni. Będzie remont elewacji, gdzie wymienione zostaną okna. Wracamy do oryginalnego podziału (…) oraz oryginalnej kolorystyki z elementami zieleni. Oczyszczona zostanie także cała fasada" – powiedziała Iwona Mohl.
Wskazała, że zmieni się otoczenie wejścia głównego, które zostanie wysunięte w kierunku kolumn i przeszklone.
"Będziemy przywracać antresolę i świetliki w głównej sali ekspozycyjnej na czwartym piętrze. Tam znajdzie się wystawa archeologiczna. Antresola jest zachowana, podobnie jak przepiękne oryginalne schody prowadzące na nią z dwóch stron. Świetliki też są częściowo zachowane, choć znajdują się pod podwieszonym sufitem. To efekt późniejszych remontów" – wyjaśniła dyrektorka placówki.
Zaznaczyła, że osoby z niepełnosprawnościami będą mogły dostać się na antresolę przy wsparciu specjalnego podnośnika. Wybudowana zostanie także szklana kładka umożliwiająca oglądanie wystawy z niecodziennej perspektywy.
Ponadto remont obejmie częściowo klatkę schodową, wymianę instalacji oraz przystosowanie gmachu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Wraz z remontem przygotowane zostaną nowe wystawy – archeologiczna, etnograficzna i część wystawy przyrodniczej. Pozostałe zostaną odświeżone.
W związku z przygotowaniami do remontu jako pierwsza zamknięta została wystawa etnograficzna. Pracownicy Muzeum Górnośląskiego muszą zabezpieczyć wszystkie eksponaty i przenieść je do magazynów. Iwona Mohl podkreśliła, że to "ogromne wyzwanie logistyczne", a same przygotowania trwały około roku. Kolejne wystawy będą zamykane etapami.
"Przesuwamy oś czasu do lat 80. XX w. (…) Pojawi się duży pokój typowo blokowy, górnik, rzeźby z węgla, których do tej pory nie było, sztuka naiwna w tych wnętrzach. (…) Będą miejsca, w których zwiedzający będzie mógł samodzielnie coś zrobić, np. zbudować ul. (…) Będą miejsca, w które będzie można wejść głębiej, np. podwórko" – zapowiedziała Anna Grabińska-Szczęśniak, która kieruje działem etnografii Muzeum Górnośląskiego.
Zasygnalizowała także stworzenie nowej przymierzalni replik strojów ludowych, do której będzie można wjechać na wózku, oraz zaprezentowanie szerokiego multimedialnego zbioru zdjęć archiwalnych.
Otwarcie gmachu Muzeum Górnośląskiego po remoncie zaplanowano pod koniec 2027 r.
Koszt remontu Muzeum Górnośląskiego oszacowano na 23,2 mln zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej to 14,7 mln zł.(PAP)
pato/ miś/