Chcemy się przyjrzeć wielkiej historii, która się działa poza wielkimi metropoliami i która do dzisiaj jest często niewidoczna – powiedział PAP Marek Mutor, prezes Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia, organizator 4. Remembrance & Future Forum.
We wtorek we Wrocławiu rozpoczęło się 4. Remembrance & Future Forum. Konferencja zorganizowana została przez stowarzyszenie Platforma Europejskiej Pamięci i Sumienia. Kilkunastu ekspertów z całego świata dyskutuje o tym, jak upamiętniać ofiary totalitaryzmów.
"Temat przewodni tego wydarzenia to jest +Między miastem a regionem. Wielka pamięć poza metropolią+. Remembrance & Future Forum jest czasem do spotkań i poruszania istotnych tematów w dużej mierze związanych z totalitaryzmami" - powiedział PAP Grzegorz Makuch, zastępca dyrektora Centrum Historii Zajezdnia.
Platforma Europejskiej Pamięci i Sumienia to organizacja, która zrzesza kilkadziesiąt instytucji z całego świata, głównie z Europy. Wspólnie realizują projekty edukacyjne i historyczne. Remembrance & Future Forum jest jednym z nich.
„W tym roku na naszym forum chcemy się przyjrzeć zagadnieniu wielkiej historii, która się działa poza wielkimi metropoliami w kontekście totalitaryzmów – komunistycznego i nazistowskiego” – powiedział PAP Marek Mutor, prezes Europejskiej Platformy Pamięci i Sumienia.
"W tym roku na naszym forum chcemy się przyjrzeć zagadnieniu wielkiej historii, która się działa poza wielkimi metropoliami w kontekście totalitaryzmów - komunistycznego i nazistowskiego" - powiedział PAP Marek Mutor, prezes Europejskiej Platformy Pamięci i Sumienia.
Podczas trzech dni forum zaplanowano trzy panele. We wtorkowej dyskusji pt. "Upamiętnienia ofiar komunistycznej przeszłości (wbrew mainstreamowi)" udział wzięli eksperci z Albanii, Polski, Rumunii i Słowenii.
"W Polsce mamy bardzo dużo instytucji, które o taką pamięć dbają, ale np. w Albanii to nie jest takie oczywiste. Tam do dzisiaj w elitach władzy są osoby, które pełniły bardzo wysokie funkcje w aparacie komunistycznym, który upadł tam zresztą trochę później" - powiedział PAP Marek Mutor.
W środę uczestnicy z Francji, Niemiec i Polski będą rozmawiać o upamiętnieniu ofiar nazizmu. Z kolei w czwartek dyskusja odbędzie się w gronie przedstawicieli izb pamięci z niewielkich, polskich miejscowości, którzy będą rozmawiać o upamiętnieniu totalitaryzmów i przesiedleń po II wojnie światowej.(PAP)
autor: Michał Torz
mt/ aszw/