
Polski ruch Uniwersytetów Trzeciego wieku świętuje 50-lecie. Z tej okazji przedstawiciele słuchaczy i słuchaczek UTW z całej polski zgromadzili się w warszawskim Teatrze Wielkim. "Budowaliście politykę senioralną, zanim to było modne" - zwróciła się do nich ministra ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.
W poniedziałek w Teatrze Wielkim w Warszawie odbył się IV Wielki Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku, podczas którego reprezentanci słuchaczy i słuchaczek z całego kraju, a także z zagranicy, świętowali 50. rocznicę powstania pierwszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Polsce.
W uroczystych obchodach wzięła udział ministra ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.
"Budowaliście politykę senioralną państwa zanim to było modne" - zwróciła się do zgromadzonych. "Budowaliście ją oddolnie, obywatelsko. Z dużych ośrodków, takich jak Warszawa, schodziliście do małych społeczności i tworzyliście tam sieć (...) wzajemnej edukacji, sieć kształcenia osobistego, ale również sieć wzajemnej życzliwości i wzajemnego wsparcia" - dodała.
Z kolei wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, ocenił, że stojące przed Polską wyzwania, w tym te związane z bezpieczeństwem, wymagają aktywności seniorów.
"O to będziemy was prosić, zapraszać do współpracy w ramach obrony cywilnej. Każdy może przyczynić się do tego, żeby Polska była bezpieczna, żebyśmy żyli w pokoju. Dlatego są potrzebni właśnie tacy ludzie jak wy" - zwrócił się do zgromadzonej w Teatrze Wielkim publiczności.
Pod koniec marca Senat przyjął uchwałę nobilitującą 50-lecie ruchu UTW. Przypomniała o tym uczestnicząca w kongresie marszałkini Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.
"Zdajemy sobie sprawę, jak ważne to jest przedsięwzięcie i jak ważne jest, żeby w przyszłości mogło dalej działać" - oceniła.
Zadeklarowała przy tym chęć współpracy parlamentu z seniorami należącymi do ruchu UTW.
Pierwszy rok akademicki na polskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku został zainaugurowany w listopadzie 1975 r. Jego założycielką była prof. Halina Szwarc. 50 lat później - według danych ruchu - UTW to 700 organizacji, zrzeszających ponad 200 tys. członków.
"To miejsca przyjazne, bezpieczne, alternatywa dla poradni zdrowia psychicznego, a niekiedy substytut rodziny, której nam brakuje" - powiedziała prezeska UTW Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, założycielka Ogólnopolskiego Porozumienia UTW Krystyna Lewkowicz.
Podkreśliła, że UTW to uczelnie dla seniorów o najszerszym programie, obejmującym edukację, integrację, aktywność obywatelską, turystyczną, sportową, a także przeciwdziałanie wykluczeniu we wszystkich obszarach życia.
Pierwszy uniwersytet trzeciego wieku na świecie powstał w francuskiej Tuluzie w 1973 r. Założył go prof. Pierre Vellas.
Katarzyna Czarnecka (PAP)
ksc/ mark/