Sejm przez aklamację przyjął w czwartek uchwałę w sprawie upamiętnienia króla Zygmunta II Augusta w 500. rocznicę urodzin. W uchwale przypomniano zasługi monarchy - Unię Polsko-Litewską, tolerancję religijną i rozwój kultury pod jego panowaniem.
W uchwale przypomniano o przypadającej 1 sierpnia 2020 r. 500. rocznicy urodzin króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego Zygmunta II Augusta. "Spokrewniony z najwspanialszymi rodami Europy: Habsburgami i Aragonami, zapisał się na kartach historii jako jeden z największych władców. Zygmunt II August uosabia najlepsze tradycje polityczne naszego regionu Europy i czasy jego świetności oraz Polski w dobie tzw. złotego wieku" - czytamy w uchwale.
"Zygmunt II August położył zasługi na rzecz polskiej racji stanu. Był autorem i realizatorem bezprecedensowego projektu politycznego - Unii Polsko-Litewskiej jako związku równorzędnych państw. Przyczynił się do połączenia Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego w Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Umocnił relacje polsko-litewskie, również jako autor i realizator koncepcji silnego powiązania państwa polsko-litewskiego z Bałtykiem" - przypomniano.
Zwrócono uwagę, że Zygmunt II August zapisał się w historii polskiej i litewskiej tolerancji. "Dochowując wierności katolicyzmowi, dopuszczał jednocześnie dyskurs międzyreligijny oraz dbał o poszanowanie praw wyznawców prawosławia i protestantyzmu. Jako starannie wykształcony władca Zygmunt II August sprawił, że za jego panowania, w dobie renesansu, rozwijały się literatura, sztuka i architektura, a rządzone przez niego państwo stało się jednym z ośrodków humanizmu" - podkreślili w uchwale posłowie.
"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej świadomy zasług króla Polski, Wielkiego Księcia Litewskiego Zygmunta II Augusta, którego panowanie stanowi uniwersalny symbol wielkości Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zachęca do refleksji nad jego życiem i dokonaniami" - podsumowano.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/