Polskę i Rumunię łączy partnerstwo strategiczne; jesteśmy sojusznikami w NATO i bliskimi partnerami w ramach UE i B9; łączą nas przyjaźń, solidarność i wspólna ocena zagrożeń dla europejskiego bezpieczeństwa – głosi przejęta w piątek uchwała ws. ustanowienia 3 marca Dniem Solidarności Polsko-Rumuńskiej.
Sejm przyjął uchwałę przez aklamację. Posłowie podkreślili w niej, że od wieków Polaków i Rumunów łączą więzi, które w okresie międzywojennym przerodziły się w prawdziwą przyjaźń.
W uchwale wskazano, że 3 marca 1921 r. podpisana została Konwencja o przymierzu odpornem między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Rumunii, uzupełniona dwustronnymi traktatami gwarancyjnymi podpisanymi 26 marca 1926 r. i 15 stycznia 1931 r. Ich celem, jak podkreślono, było zagwarantowanie bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej w obliczu imperialnych planów ZSRR.
"Sojusz polsko-rumuński wzmocnił dodatkowo przyjaźń pomiędzy naszymi narodami, nadając jej - według słów marszałka Józefa Piłsudskiego - rangę +sojuszu serc+. Przyjaźń polsko-rumuńska miała w tym okresie również osobisty wymiar w postaci serdecznych stosunków między marszałkiem Józefem Piłsudskim a królem Ferdynandem czy prezydentem Ignacym Mościckim a królem Karolem II" - głosi uchwała.
Wskazano w niej, że również po II wojnie światowej Polskę i Rumunię połączyły wspólne losy, a dla obu państw prawdziwa wolność przyszła nie w 1945 r., lecz dopiero w 1989 r.
"Dziś Polskę i Rumunię łączy partnerstwo strategiczne, zawarte 7 października 2009 r. przez prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Traiana Basescu. Jesteśmy wiarygodnymi sojusznikami w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i bliskimi partnerami w ramach Unii Europejskiej. Współprzewodniczymy formatowi Bukareszteńskiej Dziewiątki, skupiającemu państwa wschodniej flanki NATO, oraz aktywnie współtworzymy Inicjatywę Trójmorza. Podobnie jak ponad sto lat temu łączą nas przyjaźń, solidarność i wspólna ocena zagrożeń dla europejskiego bezpieczeństwa płynących ze Wschodu" - głosi uchwała Sejmu. (PAP)
autorka: Wiktoria Nicałek
wni/ godl/