Działalność Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz „Zeszyty Historyczne WiN”, których wieloletnim redaktorem naczelnym był prof. Janusza Kurtyka, przywracający pamięć o podziemiu antykomunistycznym – będą tematami spotkania online w piątek wieczorem.
Spotkanie "WiN 45-21. Wokół Zrzeszenia +Wolność i Niezawisłość+ i +Zeszytów Historycznych WiN-u+" będzie można śledzić na kanale YouTube Blogpress. Jego organizatorem jest Fundacja im. Janusza Kurtyki.
Tematem spotkania będzie działalność Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość", z uwzględnieniem IV Zarządu „WiN”, którego członków zamordowano 70 lat temu, 1 marca 1951 r., w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie oraz „Zeszyty Historyczne WiN-u”.
Tematem będzie działalność Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość", z uwzględnieniem IV Zarządu "WiN", którego członków zamordowano 70 lat temu 1 marca 1951 roku w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie.
Wydarzenie będzie również poświęcone "Zeszytom Historycznym WiN-u", których wieloletnim redaktorem naczelnym był prof. Janusza Kurtyka, historyk, przywracający pamięć o podziemiu antykomunistycznym.
W spotkaniu będą uczestniczyć: wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk; dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie prof. Filip Musiał oraz redaktor naczelny "Zeszytów Historycznych WiN-u" dr Wojciech Frazik.
Moderatorem będzie prezes Zarządu Fundacji im. Janusza Kurtyki Paweł Kurtyka.
Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji Wolność i Niezawisłość w swym szczytowym okresie działania (lata 1945-46) skupiał od 20 do 25 tys. członków.
2 września 1945 roku w Warszawie powołano do życia Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość". Organizacja przekazywała na Zachód uzyskane materiały dotyczące sytuacji politycznej, gospodarczej i militarnej kraju.
Od chwili jej powstania prowadzono akcję stopniowej demobilizacji oddziałów leśnych. Głównym celem politycznym Zrzeszenia było doprowadzenie do wolnych wyborów i przekazanie struktur organizacyjnych legalnym władzom Rzeczypospolitej.
Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji Wolność i Niezawisłość w swym szczytowym okresie działania (lata 1945-46) skupiał od 20 do 25 tys. członków. (PAP)
akn/ pat/