Odświętne, tradycyjne stroje regionalne, przywiezione na Dolny Śląsk przez ludność przesiedloną tu po II wojnie światowej z Kresów Wschodnich, ale też reemigrantów z Bukowiny Rumuńskiej i Bośni, można od soboty (16 listopada) oglądać w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.
Dolny Śląsk to region, w którym po II wojnie światowej nastąpiła niemal całkowita wymiana ludności. Przyjechała tu ludność przesiedlona z Kresów Wschodnich – województw stanisławowskiego, tarnopolskiego, lwowskiego, wołyńskiego, poleskiego, nowogródzkiego i wileńskiego, ale też m.in. reemigranci z Bukowiny Rumuńskiej i Bośni.
Na wystawie „Strojni Kresowiacy” prezentowane są odświętne, tradycyjne stroje regionalne, które przywieźli ze sobą repatrianci. „To stroje na wyjątkowe okazje, stanowiły dawniej jeden z najbardziej atrakcyjnych elementów wiejskiej kultury, podkreślających różnice między czasem sacrum a profanum. Ludzie na co dzień ubierali się, a na wyjątkowe okazje stroili, co robią po dziś dzień” – podkreśliła kuratorka ekspozycji Hanna Golla.
Zwiedzający mogą zobaczyć ponad 100 eksponatów z liczącej blisko 500 zabytków kolekcji strojów kresowych. Twórcy wystawy zwracają uwagę, że elementem najbardziej efektownym, a jednocześnie wyróżniającym tradycyjny strój danego regionu, jest zdobnictwo, głównie w postaci haftów. Pokazywane eksponaty pozwalają prześledzić techniki wykonania, kolorystykę i ornamentykę różniącą się w zależności od terytorium i czasu wykonania.
Najstarsze stroje odświętne pokazywane na wrocławskiej wystawie pochodzą z połowy XIX w., a wśród nich czarny aksamitny gorset zdobiony kolorowymi koralikami, datowany na 1850 r. Większość zaś powstała w latach od dwudziestych do pięćdziesiątych XX w. Najliczniej reprezentowane są stroje kobiece, ale zobaczyć można również odzienia męskie i dziecięce.
Wystawę można zwiedzać do 16 lutego.(PAP)
pdo/ dki/