![Radom, 1976-06. Czerwiec 1976 - kolejna fala strajków i protestów, które wybuchły po ogłoszeniu przez rząd Piotra Jaroszewicza wprowadzenia drastycznych podwyżek cen urzędowych na niektóre artykuły konsumpcyjne. Nz. zniszczony budynek Komitetu Wojewódzkiego (KW) w Radomiu. Dokładny dzień nieustalony. Fot. PAP-reprodukcja](/sites/default/files/styles/open_article_750x0_/public/202006/Czerwiec_76.jpg?itok=T6y7GS_8)
Teatr Powszechny w Radomiu upamiętni przypadającą w przyszłym tygodniu 44. rocznicę robotniczego protestu, do którego doszło w 1976 r. Na podstawie wspomnień uczestników wydarzeń radomskich aktorzy przygotowali nagrania, które będzie można zobaczyć w internecie.
Jak poinformował Sebastian Klochowicz z radomskiego teatru, aktorzy upamiętnią wydarzenia protestu robotniczego, czytając wspomnienia uczestników tamtych wydarzeń, zapisane przez Teresę Opokę w zbiorze "Na ścieżkach zdrowia".
Filmy, wyreżyserowane przez dyrektorkę teatru w Radomiu Małgorzatę Potocką oglądać będzie można na facebookowym profilu teatru przez kolejne cztery wieczory, od niedzieli 21 czerwca do środy 24 czerwca o godzinie 19.
25 czerwca 1976 r. na ulice Radomia w proteście przeciw planowanym przez rząd podwyżkom cen żywności wyszło 20-25 tys. ludzi. Doszło do starć z milicją i oddziałami ZOMO. Według IPN zatrzymano ponad 650 osób. Tzw. sądowym trybem postępowania objęto 255 osób, a orzeczone kary pozbawienia wolności sięgały 10 lat. Podobne protesty odbyły się także w Ursusie i Płocku.
Tragiczną konsekwencją protestów było bezprawne bicie zatrzymanych na tzw. ścieżkach zdrowia (szpalery milicjantów bijących ludzi pałkami), które stały się swoistym symbolem Czerwca'76. Zaczęły się także represje wobec uczestników protestu i ich rodzin. Wsparcia udzielali im przedstawiciele powstałego we wrześniu Komitetu Obrony Robotników. (PAP)
Autorka: Ilona Pecka
ilp/ dki/