Toksyczny smog drastycznie ograniczył widoczność w północno-zachodnich Indiach, zasłaniając między innymi widok na mauzoleum Tadź Mahal w Agrze. W czwartek Delhi znalazło się na drugim miejscu w światowym rankingu miast o najwyższym poziomie zanieczyszczenia powietrza – wskaźnik AQI przekroczył tam 580, według danych firmy IQAir.
Przyczyną toksycznej mgły są zanieczyszczenie powietrza, wysoka wilgotność, słabe wiatry i spadek temperatury. Powietrze jest tak gęste, że ledwo widoczne są nawet popularne atrakcje turystyczne, takie jak XVII-wieczny Tadź Mahal w Agrze czy Złota Świątynia – główne sanktuarium sikhizmu – w Amritsarze.
Lekarze alarmują o wzroście liczby pacjentów, w tym dzieci, cierpiących na kaszel, przeziębienie i ostre ataki astmy. Indyjskie ministerstwo nauk o Ziemi odnotowało wzrost liczby pożarów spowodowanych wypalaniem pól z 1,2 tys. w poniedziałek do 2,3 tys. w środę.
Najbardziej zanieczyszczonym miastem świata w czwartek, było liczące 14 mln mieszkańców Lahore we wschodnim Pakistanie - podała szwajcarska firma IQAir, która zbiera i publikuje dane o zanieczyszczeniu powietrza na świecie. W Lahore wskaźnik zanieczyszczenia wyniósł ponad 1,1 tys. WHO uznaje poziom powyżej 180 za niebezpieczny dla zdrowia.
Gęsty smog na pograniczu Indii i Pakistanu jest widoczny na zdjęciach satelitarnych, które NASA opublikowała w poniedziałek. Najwyższy wskaźnik jakości powietrza odnotowano 9 listopada br. w pakistańskim mieście Multan, gdzie wyniósł 2 316 - podał indyjski dziennik "Hindustan Time".
Duże zanieczyszczenie powietrza w czwartek odnotowano także w Kalkucie, Hanoi, Dhace i Dżakarcie. W Warszawie wskaźnik AQI wyniósł blisko 78.
Wartość AQI na poziomie 0–50 jest uznawana za dobrą, natomiast poziom 400–500 stanowi zagrożenie dla zdrowia, nawet dla osób zdrowych. Wartości powyżej 800 są klasyfikowane jako śmiertelnie niebezpieczne. (PAP)
mzb/ bst