
Na budynku Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku odsłonięta została w piątek tablica upamiętniająca gen. brygady Stefana Wiktora Pasławskiego, pierwszego komendanta głównego przedwojennej Straży Granicznej, który w latach 1934-1936 był też wojewodą białostockim.
Wcześniej tego dnia uroczyście zostały odsłonięte tablice z nazwą na rondzie noszącym imię generała; które znajduje się na białostockim osiedlu Wygoda. Decyzję w sprawie nadania mu imienia generała Stefana Wiktora Pasławskiego miejscy radni podjęli - z inicjatywy wojewody podlaskiego - pod koniec kwietnia.
Generał Stefan Wiktor Pasławski (1885-1956) był pierwszym komendantem głównym przedwojennej SG, po zreorganizowaniu ówczesnej Straży Celnej. Wcześniej sprawował funkcje dowódcze w strukturach Korpusu Ochrony Pogranicza. W 1919 roku formował w Łapach Białostocki Pułk Strzelców. 19 lutego 1919 roku jego oddział pojawił się na Rynku Kościuszki w centrum Białegostoku - ten dzień jest w historii miasta uważany za symboliczne odzyskanie niepodległości.
Miasto stało się bowiem wolne kilka miesięcy później, niż Polska odzyskała niepodległość w 1918 r., bo - jak przypominają historycy - dopiero 19 lutego 1919 r. Białystok opuściły wojska niemieckie, a miasto zostało przekazane z ręce Polaków. Oficjalne uroczystości z okazji wyzwolenia miasta z mszą polową i defiladą polskiego wojska odbyły się w Białymstoku 22 lutego 1919 roku.
"Uhonorowanie tej wielkiej dla naszego miasta i dla naszego regionu postaci, to także wyraz naszego szacunku dla wszystkich funkcjonariuszy i funkcjonariuszy SG, którzy każdego dnia, z narażeniem własnego zdrowia i życia strzegą tego, co najcenniejsze - dobra, ale przede wszystkim suwerenności i niepodległości naszej ojczyzny" - mówił wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.
Okolicznościowe listy przesłali szefowie MON i MSWiA.
"Generał Pasławski był przedstawicielem wielu pokoleń polskich patriotów, którzy przez ponad stulecie zaborów konspirowali w niezliczonych tajnych organizacjach niepodległościowych, dla zniewolonego kraju narażali swe życie i zdrowie" - mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Przypominał moment ważny w historii miasta, w którym w 1919 roku brał udział gen. Pasławski. Mówił, że upamiętnienie tej osoby wpisuje się "w ciąg postaci w szczególny sposób zasłużonych do Białegostoku"; przypomniał że w ubiegłym roku odsłonięty został pomnik Seweryna Nowakowskiego, ostatniego przedwojennego prezydenta miasta.
Uroczystość odsłonięcia tablicy na budynku PUW w Białymstoku miała miejsce w święto Straży Granicznej. Gen. Pasławski jest od piętnastu lat patronem Warmińsko-Mazurskiego oddziału SG. Dziękował za tę uroczystość komendant Podlaskiego Oddziału SG gen. brygady Sławomir Klekotka. Mówił, że Stefan Wiktor Pasławski to "ważna postać w dziejach polskich formacji granicznych". "Niewątpliwie zasługuje na wyróżnienie i pamięć" - podkreślał.(PAP)
rof/ dki/