Wystawę makiet prezentujących sceny z obozów koncentracyjnych przygotowało Muzeum Armii Krajowej w Krakowie w związku z 80. rocznicą wyzwolenia KL Auschwitz. Ekspozycja ma być hołdem dla wszystkich ofiar obozów.
14 makiet z figurami więźniów przedstawiających ich dramatyczną codzienność stworzyła na przełomie lat 50. i 60. Józefa Chodacka. Artystka wykorzystała do tego gips, papier, tkaniny i drewno. Makiety powstały na podstawie wspomnień dwóch byłych więźniów KL Auschwitz, pochodzących z Krakowa - Józefa Pawlika i Zbigniewa Bastera. Wśród tematów podjętych w pracach znalazły się m.in. praca ponad siły i znęcanie się strażników nad więźniami.
Makiety przez lata były eksponowane na wystawie stałej Muzeum Czynu Zbrojnego w Nowej Hucie. Po zamknięciu budynku znalazły się w zbiorach Muzeum Amii Krajowej. Jak poinformował przedstawiciel Muzeum AK Paweł Stachnik, placówka postanowiła po raz pierwszy pokazać je zwiedzającym w związku z 80. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
"W 2025 roku, w rocznicę wyzwolenia obozu KL Auschwitz, prace te nabierają szczególnego znaczenia, stając się hołdem dla ofiar tamtych tragicznych dni" – podkreśliło muzeum w zapowiedzi wystawy.
Dodało też, że makiety obozowe są nie tylko dziełem sztuki, ale także wstrząsającym dokumentem, realistycznie pokazującym codzienność "fabryk śmierci". "Ten plastyczny obraz obozowej rzeczywistości ma nieocenione walory edukacyjne, w naoczny sposób przybliżając jeden z najkoszmarniejszych wymiarów II wojny światowej - zbrodniczy system niemieckich obozów koncentracyjnych" - zaznaczyło Muzeum AK.
Wystawa "14 scen pamięci w 80. rocznicę uwolnienia więźniów KL Auschwitz" zostanie odsłonięta w czwartek (23 stycznia) w południe. Będzie ją można zwiedzać do końca marca.
Więźniowie KL Auschwitz zostali uwolnieni 27 stycznia 1945 r. W obozie pozostało ok. 7 tys. wycieńczonych osób, których życie udało się uratować. 27 stycznia przypada uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście.(PAP)
juka/ aszw/