Archiwalne fotografie, unikatowe rękopisy i prasę z epoki można oglądać na wystawie pt. „1922 w Katowicach” prezentowanej w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.
W poniedziałek mija 100 lat od wkroczenia polskich wojsk do Katowic, co zapoczątkowało trwający wówczas dwa tygodnie proces przejmowania przyznanej Polsce części Górnego Śląska przez polską administrację. Na pamiątkę tych wydarzeń, oraz trzech powstańczych zrywów z lat 1919, 1920 i 1921, 20 czerwca w tym roku po raz pierwszy obchodzony jest jako Narodowy Dzień Powstań Śląskich.
Ekspozycja planszowa, przygotowana wyłącznie ze zbiorów Biblioteki Śląskiej, prezentuje zdjęcia archiwalne z uroczystości zjednoczenia Górnego Śląska z Polską, unikatowe dokumenty rękopiśmienne, a także relacjonującą te wydarzenia prasę z epoki – zarówno lokalną, jak i ogólnopolską. Ekspozycja jest czynna w godzinach otwarcia Biblioteki. W formie prezentacji online dostępna jest także w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.
W ramach poniedziałkowych obchodów Narodowego Dnia Powstań Śląskich, przed katowickim Pomnikiem Powstańców Śląskich złożono wieńce, odbył się też Apel Pamięci i uroczyste podniesienie flagi państwowej; oddano salwę honorową na cześć powstańców. Wśród uczestników uroczystości był wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. List do zgromadzonych przesłał premier Mateusz Morawiecki. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ pat/