W tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie weźmie udział blisko 600 wystawców z Polski i 14 innych krajów. Przyjedzie prawie 1000 autorów i autorek, zaplanowano około 700 wydarzeń i spotkań.
W tegorocznej edycji weźmie udział blisko 600 wystawców oraz wielu twórców z Polski, Włoch i 13 innych krajów: Austrii, Chin, Francji, Hiszpanii, Japonii, Korei Południowej, Niemiec, Norwegii, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, a także Wolnej Białorusi reprezentowanej przez niezależnych autorów i wydawców. „W sumie wydarzeń i spotkań będzie około 700 w ciągu czterech dni targowych” - powiedział na konferencji prasowej Jacek Oryl, dyrektor Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.
Tegorocznym gościem honorowym są Włochy. Stoisko Włoch będzie zlokalizowane w Sali Marmurowej pod numerem 133. „Program można podzielić na pięć segmentów. Pierwszy jest branżowy, czyli wydawcy, edytorzy, oficyny, a także tłumacze. Drugi segment jest poświęcony dzieciom i młodzieży. Następnie mamy jeszcze literaturę piękną, reportaż i poezję” - powiedział na konferencji prasowej Fabio Troisi, dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie. „Tych wydarzeń będzie bardzo dużo, prawie dwadzieścia seminariów, spotkań autorskich, wykładów oraz dyskusji. Będzie też wystawa w Sali Goethego najpiękniejszych okładek książek włoskich ilustratorów” - dodał.
„Program jest również zbudowany z wydarzeń towarzyszących całej naszej obecności na targach. (...) To są tzw. biodróże, spacery w poszukiwaniu nieoczywistych, ukrytych przykładów natury w mieście.”
Swoje stoisko będzie miało także m.st. Warszawa. „W tym roku nasze stoisko pod nazwą >>Pawilon Warszawy<< będzie usytuowane po stronie zewnętrznej po stronie Kinoteki. Program (...) będzie oscylował wokół tematów związków miasta i przyrody. Wobec tego, znajdą państwo w naszym pawilonie bardzo ciekawy wybór książek zarówno o mieście, o przyrodzie, naturze, klimacie, bioróżnorodności, rozmaitych gatunkach zamieszkujących miasto, architekturze” - powiedziała na konferencji prasowej Izabela Jasińska, zastępczyni dyrektora Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy.
„Program jest również zbudowany z wydarzeń towarzyszących całej naszej obecności na targach. (...) To są tzw. biodróże, spacery w poszukiwaniu nieoczywistych, ukrytych przykładów natury w mieście” - dodała.
Zaznaczyła, że „w >>Pawilonie Warszawy<< prezentujemy także książki nominowane w dwóch ważnych nagrodach - Nagroda Literacka m.st. Warszawy i Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki”.
W ramach projektu „Mosty Literackie 2024” współorganizowany jest przez Instytut Książki Białoruskiej i Fundację Historia i Kultura, Salon Wydawców Ukraińskich. W ramach Salonu swoją ofertę zaprezentuje dziewięć oficyn, odbędą się też spotkania z autorami z Ukrainy.
Równolegle z Międzynarodowymi Targami Książki odbędą się trzy festiwale literackie: Kryminalna Warszawa, Komiksowa Warszawa i Literatury Dziecięcej „Ojce i dziatki”.
„Nowością tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie jest blok wydarzeń i sektor wystawienniczy >>Spotkania z Nauką<< z ofertą wydawców akademickich i naukowych i programem spotkań” - czytamy w informacji organizatora.
Podczas targów poznamy także laureatów m.in. Nagrody IKAR Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek i Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, 64. Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024, 15. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Magellana w konkursie na „Najlepsze publikacje turystyczne”, konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, a także konkursu Academia na najlepszą książkę naukową i akademicką, nagród Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz nagród polskiego środowiska komiksowego Orient Men.
Międzynarodowe Targi Książki odbędą się w dniach od 23 do 26 maja w Pałacu Kultury i Nauki oraz na placu Defilad od strony Kinoteki, a także - po raz pierwszy - w Rotundzie u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej. Wstęp na targi jest bezpłatny. Organizatorem MTK jest Fundacja Historia i Kultura. Szczegółowy program wydarzeń znajduje się na stronie organizatora. (PAP)
Autorka: Zuzanna Piwek
zzp/ aszw/