
Replika pojazdu księżycowego współtworzonego przez prof. Mieczysława Bekkera i jego odlew na bulwarach, Festiwal Nauki oraz sala poświęcona inżynierowi w zabytkowym domu Zemełki – tak Konin chce uczcić 120. rocznicę urodzin naukowca związanego z miastem.
W tym roku przypada 120. rocznica urodzin naukowca. Bekker przyszedł na świat w 1905 r. w Strzyżowie k. Hrubieszowa, ale młode lata spędził pod Koninem. Mieszkał i wychowywał się w Cukrowni Gosławice, obecnie części Konina, w mieście skończył Męskie Gimnazjum Humanistyczne. Po maturze wyjechał na studia do Warszawy.
Prezydent Konina podjął decyzję, że 2025 rok w mieście będzie Rokiem Mieczysława Bekkera. Z tej okazji miasto planuje stworzyć replikę pojazdu księżycowego, którego współtwórcą był naukowiec. Bazą wehikułu będzie dwuosobowy pojazd, skonstruowany kilka lat temu przez uczniów III Liceum Ogólnokształcącego w Koninie. Przy udziale sponsorów, miejskich przedsiębiorców, zostanie on przerobiony na pojazd przypominający LRV. Inspiracją będą projekty oryginalnego pojazdu, udostępnione miastu przez dr. inż. Andrzeja Selentę, który po śmierci prof. Mieczysława Bekkera był odpowiedzialny za jego archiwum.
Pojazd ma być prezentowany w domu Zemełki – zabytkowej kamienicy, w której mieściła się szkoła, ukończona przez prof. Bekkera. Budynek w ostatnich latach został wyremontowany, a ostatnio miasto pozyskało fundusze na jego wyposażenie. W piwnicy domu Zemełki ma być prezentowana multimedialna wystawa o historii Konina.
„Pomysł na to zwiedzanie jest taki, żeby pokazać miasto poprzez postaci, które są znaczące – od samego Zemełki począwszy, poprzez coraz bardziej współczesne osoby. Wśród nich, oprócz Jana A.P. Kaczmarka czy Zofii Urbanowskiej, jest też Mieczysław Bekker. Choć nie urodził się w Koninie, Konin bardzo mocno odcisnął piętno na jego życiu i on zawsze do Konina się odwoływał” – powiedział PAP zastępca prezydenta Konina Witold Nowak. Jak dodał, wśród pomysłów na zagospodarowanie tej przestrzeni jest również symulator lotów kosmicznych.
Natomiast na konińskim Bulwarze Nadwarciańskim może stanąć wierny odlew Lunar Roving Vehicle. Taki projekt zgłosił do Konińskiego Budżetu Obywatelskiego jeden z mieszkańców. „Do łazika będzie można wsiąść, zrobić sobie zdjęcie i poczuć się jak astronauta podróżujący po powierzchni naturalnego satelity Ziemi” – tłumaczy pomysłodawca Bartłomiej Kózka. Obok pojazdu mają być ustawione tablice informacyjne i popiersie prof. Bekkera. Pomysł musi jednak najpierw zyskać poparcie mieszkańców; głosowanie w KBO odbędzie się we wrześniu.
Wcześniej różne wydarzenia nawiązujące do prof. Bekkera planuje organizować miasto i tamtejsze stowarzyszenia. W maju odbył się już wykład dr. inż. Andrzeja Selenty połączony z pokazem fragmentu filmu „Republika Gosławicka” traktującego o prof. Bekkerze. Pod koniec miesiąca miejscowy oddział PTTK planuje spacer po mieście śladami naukowca. W sierpniu w Koninie odbędzie się oglądanie spadających Perseidów, a w październiku – Festiwal Nauki. Ponadto ma być wydana limitowana edycja Konińskiej Karty Mieszkańca poświęcona prof. Bekkerowi. Projekt graficzny karty zostanie wyłoniony w konkursie dla uczniów i studentów.
W środę Senat przyjął uchwałę upamiętniającą prof. Bekkera. W uzasadnieniu wskazano, że przypomnienie jego postaci ma na celu „uświadomienie światowych zasług Polski i Polaków dla nowoczesnych technologii oraz wzmocnienie dążeń świata nauki do podmiotowej obecności w polskim życiu społecznym i gospodarczym”. Senat zachęcił również młodych ludzi do „inspirowania się tą niezwykle nowoczesną postacią”. (PAP)