23 osoby, w tym trzy pośmiertnie, uhonorowano w czwartek w Lublinie Krzyżami Wolności i Solidarności. Odznaczenia otrzymali działacze opozycji niepodległościowej z lat 1956–1989. Dotychczas w ten sposób wyróżniono na Lubelszczyźnie ponad 400 osób.
Krzyż Wolności i Solidarności nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Krzyż Wolności i Solidarności wzorowany jest na Krzyżu Niepodległości z II RP.
Podczas czwartkowej uroczystości, która odbyła się w lubelskim oddziale IPN, Krzyże Wolności i Solidarności otrzymały 23 osoby, w tym trzy odznaczono pośmiertnie. Wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk powiedział mediom, że dotychczas w całym kraju uhonorowano w ten sposób ponad 9 tys. osób, z czego ok. 400 na Lubelszczyźnie. „To ważny dzień, kiedy możemy ludziom, którzy przed laty walczyli o wolną, niepodległą Polskę wyrazić podziękowania i wręczyć Krzyż (…), ale to przede wszystkim symbol pamięci, że to, co robili przed laty, nie jest zapomniane” – zaznaczył wiceprezes IPN.
Wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk powiedział mediom, że dotychczas w całym kraju uhonorowano w ten sposób ponad 9 tys. osób, z czego ok. 400 na Lubelszczyźnie. „To ważny dzień, kiedy możemy ludziom, którzy przed laty walczyli o wolną, niepodległą Polskę wyrazić podziękowania i wręczyć Krzyż (…), ale to przede wszystkim symbol pamięci, że to, co robili przed laty, nie jest zapomniane” – zaznaczył.
Jeden z odznaczonych Stanisław Oroń, który był uczestnikiem strajków w latach 80. w Lublinie powiedział mediom, że były to bardzo trudne czasy, aż ludzie w końcu postanowili zastrajkować. „Byłem wtedy jeszcze młody, po wojsku. Nie podobał mi się ten ustrój, polityka, premie zabierali, nie było części zamiennych. Zrobiliśmy w maju strajk ostrzegawczy przez cztery godziny, a później w lipcu zastrajkowaliśmy już na cztery pełne dni. Cały lubelski węzeł (kolejowy) stanął” – podkreślił Oroń.
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Odznaczenie nawiązuje do Krzyża Niepodległości z 1930 r., ustanowionego z inicjatywy Aleksandry Piłsudskiej jako "wyraz wdzięczności II RP dla wszystkich tych, którzy walczyli o jej niepodległość". Oba odznaczenia mają podobny wzór, różnią się kolorystyką i napisami.(PAP)
gab/ dki/