Na zabytkowym katowickim osiedlu Nikiszowiec w niedzielę 28 lipca odbędzie się Jarmark u Babci Anny. Zaoferuje produkty 170 wystawców lokalnych i reprezentujących różne regiony Polski.
Tego samego dnia w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie zorganizowany zostanie Jarmark Produktów Tradycyjnych.
Nikiszowiec (nazywany lokalnie Nikiszem) jest uważany za jedno z najciekawszych miejsc Katowic. Najbardziej malownicze, najlepiej zachowane i zamieszkane do dziś osiedle robotnicze sprzed stu lat tworzy kompleks dziewięciu budynków z charakterystycznej czerwonej cegły z wewnętrznymi dziedzińcami, rozmieszczonych wokół centralnego placu z neobarokowym kościołem św. Anny.
Od lat trwają starania, aby ożywiać to miejsce dla mieszkańców i turystów. Przedświąteczny Jarmark na Nikiszu, a potem też letni Jarmark u Babci Anny były początkiem przemian dzielnicy. Potem stały się ponadregionalną atrakcją turystyczną.
Jarmark U Babci Anny, nawiązujący do święta patronki parafii św. Anny w Janowie-Nikiszowcu, jest dużym jednodniowym plenerowym wydarzeniem kulturalnym i integracyjnym. Promuje Nikiszowiec i dokonania jego społeczności. Organizatorem – przy wsparciu katowickiego samorządu – jest Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych.
Tradycyjnie podczas Jarmarku u Babci Anny wystawią się twórcy prezentujący autentyczne wyroby, m.in. obrazy, ceramikę, biżuterię, wyroby ze szkła, drewna i skóry, a także maskotki, gadżety śląskie, pamiątki z Nikiszowca, kosmetyki naturalne, świece czy akcesoria dla zwierząt.
Rękodzielniczy charakter będzie też miała oferta manufaktur i przetwórni oferujących wyroby spożywcze. Będą naturalne produkty, jak: syropy, przetwory sezonowe, miody i wyroby pszczelarskie, przyprawy naturalne, a także lokalne wina, nalewki i piwa. Uzupełnieniem będzie strefa gastronomiczna oraz maszketów (przysmaków – PAP) w tradycyjnych odpustowych budach.
Na skwerze Zillmannów przy nikiszowieckim rynku będzie strefa zabaw i relaksu z karuzelą i innymi atrakcjami dla najmłodszych. Popołudniu wystąpi tam orkiestra dęta Wieczorek, a w godz. 15.00-18.00 przygrywać ma DJ Sergiusz Rudnik – z Nikiszowca.
Organizatorzy zachęcają do skorzystania z bezpłatnych specjalnych linii autobusowych. Pierwsza łączyć ma z dzielnicą Janów-Nikiszowiec katowicki dworzec. Druga pobiegnie z parkingu przy Cmentarzu Komunalnym na ul. Murckowskiej. Obie będą kończyły bieg na przystanku Janów Zamkowa Skwer (tuż przy wejściu na Jarmark).
Odpust u Babci Anny nie będzie jedynym dużym jarmarkiem odbywającym się w regionie w niedzielę. W Górnośląskim Parku Etnograficznym w sąsiednim Chorzowie zaplanowano Jarmark Produktów Tradycyjnych, podczas którego odbędzie się 23. finał konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów (organizowanego przez urząd marszałkowski).
W tych zmaganiach uczestniczy walczą o laury dla najlepszego regionalnego produktu żywnościowego i najlepszą potrawę regionalną.
Jak zapowiadają organizatorzy, podczas imprezy będzie można spróbować dań i produktów wpisanych na Listę produktów tradycyjnych woj. śląskiego, m.in. necówki, krupnioki, kołocze czy nalewki. Michał Bałazy – kucharz, ambasador kulinarny Polski, juror polskich i międzynarodowych konkursów kulinarnych – poprowadzi pokaz kulinarny.
O kuchni śląskiej i daniach przygotowywanych zgodnie z kalendarzem opowie Ernestyna Kubecka, autorka książki „Cztery pory roku w kuchni śląskiej”, a tematykę związaną z ziołami i ich użyciem w potrawach przybliży Agnieszka Książyńska z Zielarni Jurajskiej. Będzie też możliwość posłuchania o produktach tradycyjnych z regionu.
Dla najmłodszych będą warsztaty tworzenia obrazów i kompozycji z nasion. Chętni będą mogli spróbować swoich sił w mieleniu na żarnach (spichlerz z Warszowic), poznać rodzaje zbóż i odwiedzić młynarza w młynie z Imielina, który opowie, jak dawnej pozyskiwano mąkę i jak pracuje stary młyn.
Dla gości zagra Kapela Biesiadna z Poraja, a na jarmarku będą czekać rękodzielnicy oraz producenci z serami, miodami, wędlinami, pasztetami i kiełbasami, ciastami, chlebami, rybami, przetworami z warzyw i owoców, olejami wytłaczanymi tradycyjnymi metodami i innymi produktami wytwarzanymi według domowych i dawnych receptur. (PAP)
mtb/ joz/