Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi w piątek po raz czwarty organizuje cykl wydarzeń związany z imieninami swojego patrona. W wydarzeniu online zaplanowano m.in. wykład oraz koncert piosenek dwudziestolecia międzywojennego i pieśni patriotycznych.
Tradycyjnie już 19 marca, czyli w dniu imienin Józefa, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi przypomni postać marszałka Piłsudskiego, który jest patronem placówki.
W ramach tegorocznych wydarzeń, które ze względu na pandemię będzie można śledzić wyłącznie w internecie zaplanowano m.in. prelekcję prof. Przemysława Waingertnera z Uniwersytetu Łódzkiego "Po prostu... Wieniawa". W części muzycznej będzie można wysłuchać koncertu "Chórem dla Marszałka", na który złożą się piosenki dwudziestolecia międzywojennego oraz pieśni patriotyczne w wykonaniu Stowarzyszenia Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki w Łodzi.
Wieczór zakończą "Powinszowania w Dniu Imienin", czyli odczytanie najciekawszych życzeń imieninowych przesłanych przez mieszkańców regionu do biblioteki pocztą tradycyjną i mailową. Jak przypominają organizatorzy przedsięwzięcia, dzień imienin marszałka w okresie II Rzeczypospolitej był datą szczególną, porównywaną do świąt narodowych czy ważnych rocznic historycznych. Z tej okazji już w czasie walk o niepodległość i w dwudziestoleciu międzywojennym powstawały wiersze i piosenki o Józefie Piłsudskim oraz wysyłano naczelnikowi państwa setki kartek z życzeniami. Placówka wraca do tej tradycji, zachęcając mieszkańców Łodzi i województwa do nadsyłania życzeń.
"Imieniny Marszałka w Bibliotece im. Piłsudskiego" rozpoczną się w piątek o godz. 17. Aby dołączyć do wydarzenia na komputerze lub laptopie należy kliknąć w link: https://wbpwlodzi.clickmeeting.com/4-edycja-imienin-marszalka-w-bibliotece-im-pilsudskiego- oraz wpisać swoje imię i adres e-mail.
Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie. Był jednym z przywódców PPS, dowódcą I Brygady Legionów, naczelnikiem państwa, pierwszym marszałkiem Polski. Po przewrocie majowym dwukrotnie był premierem Polski. Zmarł 12 maja 1935 r. w Belwederze. Pochowany został na Wawelu w krypcie św. Leonarda, a jego serce złożone zostało w grobie matki na wileńskiej Rossie.
Piłsudski przebywał również w Łodzi, do której przyjechał jesienią 1899 roku i wraz z żoną zamieszkał przy ul. Wschodniej. Tam też odbywał się druk "Robotnika". Kilka miesięcy później został aresztowany. Z więzienia w Łodzi trafił do więzienia w Warszawie.
W sierpniu 1919 roku łódzcy radni postanowili przyznać Piłsudskiemu Honorowe Obywatelstwo Miasta Łodzi. Oficjalna uroczystość nadania tego tytułu miała miejsce rok później w Belwederze. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ aszw/