
Centrum „Instytut Wielkopolski” Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu od 2025 roku organizować będzie, przy współpracy z poznańskim oddziałem IPN, konkurs na prace dyplomowe poświęcone powstaniu wielkopolskiemu 1918-1919. Cykliczna inicjatywa ma zachęcić młodych badaczy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza do zajęcia się tematem powstania.
O podjęciu współpracy w celu zorganizowania konkursu poinformował PAP dyrektor poznańskiego oddziału IPN prof. UAM dr hab. Rafał Reczek. Podkreślił, że dzięki tej inicjatywie i dzięki wysiłkowi studentów o powstaniu wielkopolskim będzie wiadomo więcej.
Kierownik Centrum „Instytut Wielkopolski” prof. UAM dr hab. Danuta Konieczka-Śliwińska powiedziała PAP, że zaproszenie do udziału w konkursie trafić ma do studentów wiosną przyszłego roku. W pierwszej edycji konkursu oceniane mają być prace już powstałe i obronione w latach 2018-2024.
W kolejnych latach zgłaszać będzie można wyłącznie nowe prace magisterskie i licencjackie. Niewykluczone, że w kolejnych edycjach ocenie poddane zostaną również prace doktorskie.
„Osobno oceniać będziemy prace licencjackie, osobno magisterskie. Chcemy, aby studenci zainteresowali się tematem powstania wielkopolskiego 1918-1919, a także aby w przyszłości wybierali ten temat do swoich prac dyplomowych. Zależy nam na spojrzeniu na to wydarzenie poprzez pryzmat nowych tematów i nowych aspektów; nie tylko z punktu widzenia czysto historycznego czy militarnego, ale także z perspektywy np. politologicznej, artystycznej, muzycznej czy ikonograficznej” - powiedziała prof. Konieczka-Śliwińska.
Dyrektor poznańskiego oddziału IPN podkreślił, że wspólna z uczelnią organizacja konkursu to kolejny etap wieloletniej współpracy obu instytucji w zakresie badań nad powstaniem.
„Mamy świadomość, że temat powstania jest niezwykle bogaty i wymaga nowych analiz, które mogą wnieść świeże spojrzenie na wydarzenie, które miało ogromne znaczenie dla Polski. Młodsze pokolenie może dostrzec w tym temacie coś, czego nie widzieli wcześniej starsi badacze. Powstanie miało charakter zarówno militarnego zrywu, jak i szerokiego ruchu społecznego, który dotyczył całej Wielkopolski – i obszarów z nią sąsiadujących” – powiedział Reczek.
Konieczka-Śliwińska powiedziała, że zgłoszone prace oceniać będzie kapituła, która będzie składała się z pracowników naukowych Centrum „Instytut Wielkopolski” i poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
"Każdą pracę będziemy kierować do specjalistów z danej dziedziny, oni będą wypowiadać się merytorycznie. My z kolei będziemy oceniać oryginalność ujęcia problematyki powstania wielkopolskiego, warsztat naukowy, zgodność z intencją naszego konkursu” – wyjaśniła.
Reczek zapewnił, że najlepsze prace będą miały szansę na publikację. „Wyróżnione prace pojawią się na stronie internetowej IPN poświęconej powstaniu wielkopolskiemu oraz w formie drukowanej. Dzięki temu szersza publiczność będzie mogła zapoznać się z nowymi badaniami nad powstaniem” – powiedział.
Dodatkowo organizatorzy planują organizację konferencji i wydarzeń towarzyszących, które będą miały na celu upowszechnienie zawartej w konkursowych pracach wiedzy o powstaniu wielkopolskim.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ich ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)
rpo/ sdd/