Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich organizują w piątek w Warszawie uroczystości z okazji 81. rocznicy powołania organizacji zbrojnej Batalionów Chłopskich.
Jak napisano, "rocznica ta stanowi doskonałą okoliczność do oddania hołdu i uczczenia pamięci żołnierzy Batalionów Chłopskich oraz uczestniczek konspiracyjnej organizacji Ludowego Związku Kobiet". "Za sprawą takich uroczystości przywracamy i upowszechniamy pamięć o polskiej wsi, jej bohaterach oraz ich zasługach w budowaniu wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej" - wskazano.
Piątkowe obchody rozpoczną się o godz. 12 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Przed pomnikiem "Ku chwale Batalionów Chłopskich", a następnie (tj. ok. godz. 12.15) na grobie gen. dyw. Franciszka Kamińskiego – komendanta głównego BCh, szefa I Oddziału Sztabu Komendy Głównej Armii Krajowej, działacza ruchu ludowego (kwatera: A 3 TUJE, rząd: 3, grób: 12) – przedstawiciele organizatorów złożą wieńce i wiązanki kwiatów.
Główna część uroczystości rocznicowych odbędzie się o godz. 13 przed pomnikiem Żołnierzy Batalionów Chłopskich i Ludowego Związku Kobiet przy zbiegu ulic Czerniakowskiej i Polski Walczącej. Głos zabiorą m.in. organizatorzy obchodów: szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz prezes Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich płk Zbigniew Zaborowski. Uroczyste złożenie wieńców oraz Apel Pamięci poprzedzi wspólna modlitwa w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy BCh.
UdSKiOR w związku z trwającą epidemią SARS-CoV-2 uprzejmie prosi o stosowanie się do aktualnych zaleceń przeciwepidemicznych służb sanitarnych.
Bataliony Chłopskie (BCh) powstały w sierpniu 1940 r. (pierwotnie jako Straż Chłopska, "Chłostra") na skutek sporów politycznych w łonie Związku Walki Zbrojnej. Stanowiły siły zbrojne Stronnictwa Ludowego, ale w ich składzie znaleźli się także członkowie Związku Młodzieży Wiejskiej Rzeczypospolitej. Organem nadzorującym było Centralne Kierownictwo Ruchu Ludowego, którego reprezentantem był Józef Niećko, ale główną postacią BCh przez cały okres był w praktyce ich Komendant Główny, Franciszek Kamiński.
W momencie największego rozwoju BCh liczyły ok. 170 tys. członków, wyłącznie z terenów wiejskich – Bataliony nie operowały w miastach. Szacuje się, że w trakcie otwartych walk, działań dywersyjnych i w wyniku aresztowań poległo ok. 7 tys. żołnierzy BCh. Do najgłośniejszych osiągnięć formacji należało dostarczenie materiałów wywiadowczych o próbach z niemieckimi rakietami V-1 i V-2, choć na co dzień oddziały głównie przejawiały aktywność przy niszczeniu trakcji kolejowej i łączności, odbijaniu więźniów z aresztów gestapo i obronie mieszkańców wsi przed pacyfikacjami. Politycznie organizacja była najbliższa Armii Krajowej, zajmując stanowisko antykomunistyczne i antynacjonalistyczne. Mimo niechęci do pełnego scalenia z AK (choć formalnie zostało ono dokonane między 30 marca a 30 maja 1943 r.) wspólnie podejmowane akcje nie należały do rzadkości. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ dki/