Warsztaty pt. „Z kamerą na froncie”, które poprowadzi dziennikarka relacjonująca wydarzenia zza wschodniej granicy Polski, Aldona Hartwińska, odbędą się podczas 32. festiwalu EnergaCamerimage w Toruniu. Wydarzenie wystartuje 16 listopada i potrwa do 23 listopada.
Jak poinformowali w piątek organizatorzy festiwalu EnergaCamerimage, warsztaty pt. "Z kamerą na froncie" będą okazją, by "poznać doświadczenia osoby pracującej w ekstremalnych warunkach podczas konfliktu zbrojnego". "Aldona Hartwińska, która w Ukrainie po raz pierwszy na własne oczy zobaczyła wojnę, od tej pory regularnie wraca na front, by dokumentować rzeczywistość wojenną w Donbasie i na Zaporożu. Towarzyszy jej kamera, a jej misją jest nie tylko dostarczanie pomocy wojsku na linii frontu, ale również przekazywanie historii, które wielu ludziom trudno sobie wyobrazić" - przypomnieli.
Podali, że w trakcie seminarium "Hartwińska podzieli się swoimi doświadczeniami z pracy w strefach działań wojennych". "Opowie, dlaczego dokumentowanie wojny jest tak istotne i co sprawia, że dokumentalista decyduje się na tak niebezpieczną pracę, narażając własne życie, by opowiedzieć światu o tragedii, która rozgrywa się na naszych oczach. W trakcie warsztatu poruszy również kwestie techniczne, takie jak poruszanie się po strefie wojennej, używanie szyfrów, bezpieczne komunikowanie się w terenie oraz inne niezbędne umiejętności, które pomagają przetrwać w ekstremalnych warunkach" - podkreślono w komunikacie.
Dodano, że gość festiwalu "opowie o nieznanych szerszej publiczności aspektach życia na froncie – o tym, jak ważne jest np. używanie trybu samolotowego w telefonie czy o konieczności ściągania kart SIM w niektórych miejscach". "Zajmie się również kwestią etyki pracy dokumentalistów w konfliktach zbrojnych i odpowiedzialnością, jaka ciąży na osobach rejestrujących takie wydarzenia. Praca Aldony Hartwińskiej jest przykładem tego, jak niebezpieczna, ale i niezbędna jest rola dokumentalistów, którzy mają odwagę relacjonować wojnę w sposób, który pozwala lepiej zrozumieć jej rzeczywistość i skutki" - podsumowano.
W sobotę 16 listopada festiwal oficjalnie otworzy pokaz "Blitz". McQueen odbierze w Toruniu Nagrodę Specjalną dla Wybitnego Reżysera. Poprzednio w 2021 roku wyróżnienie trafiło do Kanadyjczyka Denisa Villeneuve'a, twórcy "Diuny" (2021), "Diuny: Części drugiej" (2024), a wcześniej "Blade Runnera 2049" (2017) oraz "Sicario" (2015). W 2014 roku taką samą nagrodę otrzymał Stephen Daldry, autor filmowej adaptacji powieści Michaela Cunninghama "Godziny" (2002) oraz musicalu "Billy Elliot" (2000).
Twórcy EnergaCamerimage uhonorują Nathana Crowleya Specjalną Nagrodą dla Scenografa. Brytyjczyk zostanie doceniony za "wkład w kształtowanie wizualnych aspektów współczesnego kina". Z kolei włoski reżyser Gianfranco Rosi otrzyma Nagrodę za Wybitne Osiągnięcia w Filmie Dokumentalnym podczas gali zamknięcia wydarzenia. W trakcie festiwalu przypomnianych zostanie pięć najważniejszych filmów Rosiego - "Below Sea Level", "El Sicario – Room 164", "Sacro GRA", "Fuocoammare" oraz "Notturno".
Do Torunia przyjedzie także jedna z najwybitniejszych aktorek w historii kina Cate Blanchett, która została przewodniczącą jury konkursu głównego. Od niedzieli 17 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu będzie można oglądać 13-ekranową instalację video "Manifesto" Juliana Rosefeldta, w której Blanchett gra główną rolę. Dwukrotna laureatka Oscara wcieliła się w 13 postaci - m.in. punkową wokalistkę, gospodynię domową i bezdomnego mężczyznę. "Każda z postaci wygłasza fragmenty najważniejszych manifestów ubiegłego stulecia autorstwa pisarzy, filozofów, malarzy, tancerzy, reżyserów oraz architektów. Wśród tekstów pojawiają się słowa Karola Marxa, Kazimierza Malewicza, Guillaume’a Apollinaire’a, Larsa von Triera i wielu innych" - podano w komunikacie.
32. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCamerimage w Toruniu potrwa do 23 listopada. Patronem medialnym wydarzenia jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)
dap/ aszw/