Ministerstwo Obrony Narodowej przekaże na rewitalizację Pomnika Czynu Powstańczego oraz jego otoczenia 40 mln złotych – mówi PAP wiceminister obrony Marcin Ociepa. Zapowiada dekomunizację samego monumentu.
W niedzielę podczas uroczystości zaprzysiężenia kadetów przed Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze św. Anny wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział przekazanie w przyszłym roku środków z budżetu MON na rewitalizację obiektu na Górze św. Anny, którego użytkownikiem od 2021 roku jest 10 Brygada Logistyczna w Opolu.
Jak powiedział PAP wiceminister Marcin Ociepa, na rewitalizację obszaru kompleksu wojskowego nr 8759, który obejmuje m.in. wykuty w skale amfiteatr mogący pomieścić do 50 tysięcy widzów wraz z górującym nad nim Pomnikiem Czynu Powstańczego, przeznaczono 40 milionów złotych.
"Wiadomo, że pomnik autorstwa Xawerego Dunikowskiego powstał w epoce komunizmu. Niestety, ma to swoje odzwierciedlenie na jednej z kolumn Pomnika Czynu Powstańczego, gdzie jest umieszczony wizerunek sierpa i młota. Co prawda znajduje się on na tylnej części monumentu, widocznej od strony amfiteatru, jednak jesteśmy zdecydowani na jego modernizację, tak by odpowiadał on obowiązującemu w Polsce prawu oraz prawdzie historycznej" - powiedział Ociepa.
"To niezwykle ważne dla historii Polski miejsce, które przez całe dziesięciolecia niszczało. W tej chwili jest pod opieką wojska i zamierzamy go w sposób kompleksowy zrewitalizować, tak by mógł służyć przez dziesięciolecia kolejnym pokoleniom Polaków" - powiedział Ociepa.
Wiceminister poinformował także, że w ramach rewitalizacji przewidywana jest "dekomunizacja" samego pomnika. "Wiadomo, że pomnik autorstwa Xawerego Dunikowskiego powstał w epoce komunizmu. Niestety, ma to swoje odzwierciedlenie na jednej z kolumn Pomnika Czynu Powstańczego, gdzie jest umieszczony wizerunek sierpa i młota. Co prawda znajduje się on na tylnej części monumentu, widocznej od strony amfiteatru, jednak jesteśmy zdecydowani na jego modernizację, tak by odpowiadał on obowiązującemu w Polsce prawu oraz prawdzie historycznej" - powiedział Ociepa.
Okolice Góry św. Anny były miejscem najkrwawszej bitwy III powstania śląskiego, w wyniku którego do Polski przyłączono przemysłową część Górnego Śląska. Góra św. Anny została w Niemczech. W latach 30-tych właścicielka miejscowych kamieniołomów przekazała teren NSDAP, które wykorzystały go do budowy amfiteatru oraz górującego nad nim mauzoleum, w którym spoczywało kilkudziesięciu niemieckich żołnierzy walczących z powstańcami.
Mauzoleum zostało wysadzone w powietrze po zakończeniu II wojny światowej. Na jego miejscu ustawiono Pomnik Czynu Powstańczego, przed którym tradycyjnie odbywają się uroczystości państwowe.
Należącym do Skarbu Państwa pomnikiem oraz otaczającym go terenem opiekowało się starostwo powiatowe. Kilka lat temu pojawiła się inicjatywa rewitalizacji pomnika i jego otoczenia. Planowano m.in. wymianę płyt postumentu, remont ścieżek, zamontowanie oświetlenia i budowę tarasu widokowego. Inwestycja, która miała rozpocząć się w 2020 roku nie doszła do skutku. W przetargach organizowanych przez starostwo wykonawcy domagali się około 26 mln złotych, przy przewidzianym na ten cel budżecie w wysokości około 12 mln złotych. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ mrr/