
Charakterystyczne dla krajobrazu centrum Łodzi frontowe wieże zabytkowego kościoła pw. Najświętszego Imienia Jezus odzyskają dawny blask. Trwający remont konserwatorski obiektu ma przywrócić jego pierwotny wygląd.
Zbudowany w latach 1880–1884 kościół przy ul. Sienkiewicza w Łodzi z ceglaną konstrukcją i trzema frontowymi wieżami jest jedną z charakterystycznych świątyń w ścisłym centrum miasta, a także ważnym punktem na mapie duchowej, kulturalnej i historycznej miasta.
Wieże kościoła doczekały się remontu. Prace konserwatorskie mają na celu zabezpieczenie i zachowanie oryginalnej tkanki budynku, a także przywrócenie jego pierwotnego wyglądu. Wieże zostaną również ustabilizowane oraz wzmocnione.
Jak poinformował łódzki magistrat, w ramach prowadzonych prac konserwatorskich, z poszanowaniem zabytkowego charakteru i oryginalnej kolorystyki świątyni, renowacji poddane zostaną również tynki oraz okładziny architektoniczne. W planach jest także odtworzenie zniszczonych elementów – okien, ościeżnic, drzwi zewnętrznych, więźby dachowej i pokrycia dachu. Kościół ma zyskać też nowe rynny i rury spustowe, a cały budynek zostanie zabezpieczony przed wilgocią dzięki nowej izolacji.
Inwestycja ma kosztować 5,6 mln zł i została sfinansowana ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Kościół został zbudowany w latach 1880–1884 jako świątynia parafii ewangelicko-augsburskiej św. Jana Ewangelisty. Budynek kościoła parafialnego powstał z cegły, w stylu neoromańskim, na podstawie projektu Ludwika Schreibera z Kolonii.
Opuszczona po II wojnie światowej świątynia została przekazana w zarząd Towarzystwu Jezusowemu i rekonsekrowana w 1945 roku pw. Najświętszego Serca Jezusa. Neoromańska świątynia z wartościowymi elementami architektonicznymi, cennymi polichromiami i wyposażeniem wnętrza została wpisana do rejestru zabytków. W 2020 r. metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś nadał świątyni tytuł Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus. (PAP)
bap/ bar/