Muzeum Historii Polski, organizator 13. edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku poinformował, że 16 lipca o godz. 12 na kanale YouTube oraz na profilu na Facebooku MHP zostaną ogłoszone wyniki plebiscytu za rok 2019. Nagrody zostaną przyznane w trzech kategoriach.
"Organizator Plebiscytu w czwartek podczas filmowej prezentacji przedstawi laureatów I etapu oraz zwycięzców wyłonionych w głosowaniu internetowym. Informacja zostanie również zamieszczona na stronie plebiscytu: whr.muzhp.pl" - zapowiedział w poniedziałek rzecznik prasowy MHP Marek Stremecki.
Przypomniał, że uczestnicy głosowania wybierali spośród 15 projektów wskazanych przez jury w trzech kategoriach konkursowych.
W kategorii "Wydarzenie" o nagrodę rywalizują: "Obchody 100-lecia I Powstania Śląskiego" (Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach); otwarcie 22 listopada 2019 r. historycznego gmachu Teatru Miejskiego im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie po odbudowie z wojennych ruin i utworzenie w nim nowoczesnej instytucji kultury (Gmina Miejska Głogów); otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich wraz z wydarzeniami towarzyszącymi (Muzeum Narodowe w Krakowie); "Rok Wazowski 2019" w Zamku Królewski w Warszawie - Muzeum (Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum) i "Zawołani po Imieniu" – edycja 2019 (Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego).
W kategorii "Wystawa" do finału jury wybrało: ekspozycję "Dzieje złotego" (Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego im. Sławomira S. Skrzypka), wystawę "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz" (Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego), "Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza" (Muzeum Archeologiczne w Krakowie), ekspozycję "Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej" (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP) oraz wystawę "SAPIENTIA AEDIFICAVIT SIBI DOMUM. Mądrość zbudowała sobie dom... Państwo krzyżackie w Prusach" (Muzeum Zamkowe w Malborku).
W kategorii "Edukacja i multimedia" o nagrodę ubiegają się: box "100na100" (Polskie Wydawnictwo Muzyczne), edukacyjna aplikacja mobilna "Być Polakiem w Breslau" (Ośrodek „Pamięć i Przyszłość"), strona internetowa "Powstańcy Śląscy" (Archiwum Państwowe w Opolu i Archiwum Państwowe w Katowicach), "Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich" (Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu) oraz nowa platforma cyfrowa Muzeum Narodowego w Krakowie pn. Zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie w cyfrowym świecie kultury".
Jak poinformowali organizatorzy z MHP, "plebiscyt cieszy się prestiżem i niesłabnącym zainteresowaniem mediów i organizatorów wydarzeń historycznych". W tym roku zostało zgłoszonym blisko dwieście projektów z Polski i zagranicy, m.in. z takich krajów, jak: Anglia, Austria, Argentyna, Australia, Białoruś, Francja, Kanada, Litwa, Niemcy, Ukraina, Węgry, Włochy.
Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jego organizatorem jest Muzeum Historii Polski w Warszawie (www.whr.muzhp.pl), a partnerami - historia.org.pl i Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ mhr/