
W Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku 11 maja zostanie otwarta wystawa czasowa pt. "Architektura pamięci". Okazją jest przypadająca 12 maja 90. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego.
Nowa wystawa czasowa prezentowana w 90. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego opowiada o ciągłości społecznej pamięci o jego postaci. "Ponad 100 obiektów muzealnych poprowadzi zwiedzających od schyłku życia Józefa Piłsudskiego, aż po współczesność i wciąż żywą obecność Marszałka w powszechnej świadomości" - czytamy w przesłanej informacji.
Wielowymiarowość pamięci o Piłsudskim ukazują dwie części wystawy o podtytułach "Kult" i "Szacunek".
Osią ekspozycji jest replika makiety z 1938 r., przedstawiająca model Dzielnicy Marszałka Józefa Piłsudskiego. "To potężne, niezrealizowane założenie urbanistyczne w stolicy doskonale obrazuje skalę potrzeby utrwalenia dorobku Marszałka przez jemu współczesnych. Takich architektonicznych upamiętnień planowano wiele, ale tylko część z nich udało się urzeczywistnić przed wybuchem II wojny światowej" - napisano w zapowiedzi ekspozycji.
"Dla pokolenia urodzonego w niepodległej Polsce – z trudem scalonej po 123 latach zaborów – nie było nic istotniejszego niż wolność. Czy idolem i autorytetem mógł być wówczas ktoś inny, niż charyzmatyczny przywódca i kreator odradzającego się państwa?" – zastanawia się kuratorka wystawy Angelika Dłuska. "Piłsudski był fenomenem kulturowym swoich czasów, symbolem II RP, a przede wszystkim symbolem niepodległości. Zachowanie pamięci o dziele życia Piłsudskiego stało się przywilejem kolejnych pokoleń, spadkobierców wolnej Polski. To ich pamięć stanowiła nośnik imponderabiliów, gdy to, co materialne legło w gruzach i kiedy przyszedł czas odbudowy architektury pamięci" - dodała Angelika Dłuska.
Kuratorka wystawy Anna Postek podkreśliła, że "autorytet Józefa Piłsudskiego - jako polityka i dowódcy wojskowego - zrodziła nie tylko jego wiktoria w wojnie z bolszewicką Rosją, ale i dochowanie przez niego ideałów sprawiedliwości społecznej, którym to hołdował od początku swojej działalności politycznej".
Po zmianie ustroju w 1989 r. Józef Piłsudski powrócił na pomniki. "Swoistym monumentem poświęcony jemu i jego epoce jest także otwarty w 2020 r. nowoczesny kompleks muzealny w Sulejówku. To właśnie tutaj powstała wystawa czasowa, która zachęca do dyskusji o ponadczasowej aktualności dziedzictwa Józefa Piłsudskiego" - czytamy w przesłanej informacji.
Wernisaż ekspozycji - 11 maja o godz. 15 w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (Aleja Piłsudskiego 29). Wystawa czynna będzie do 5 października.(PAP)
gj/ aszw/