„Odzyskane – Zagospodarowane – Zdemitologizowane. Miejsca i ludzie Ziem Zachodnich i Północnych 1945–2020” to tytuł wystawy poświęconej terenom przyłączonym do Polski po II wojnie światowej. Ekspozycję będzie można od wtorku oglądać we Wrocławiu, w Poznaniu, Olsztynie, Opolu i Szczecinie.
Wystawę przygotował Instytut Zachodni w Poznaniu we współpracy z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu w ramach Sieci Ziem Zachodnich i Północnych – poinformował PAP rzecznik Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” Juliusz Woźny.
Autorami ekspozycji są Małgorzata Bukiel i prof. Andrzej Sakson. Zgromadzono na niej fotografie, które w większości zostały wykonane w drugiej połowie lat 40. XX w. w ramach prowadzonych wówczas ekspedycji naukowych na Ziemie Zachodnie i Północne – podał Woźny.
Fotografie dokumentują zniszczenia wojenne, życie toczące się pośród gruzów i wojskowego sprzętu, migracje ludności i podejmowaną odbudowę. „Wystawę otwiera opowieść o masowej wymianie ludności, która dokonała się na tych terenach, a która była konsekwencją politycznych decyzji o zmianie granic” – wskazał Woźny.
Na ekspozycji poświęcono również miejsce osobie prof. Zygmunta Wojciechowskiego – założyciela Instytutu Zachodniego, uczonego zasłużonego dla badań nad Ziemiami Zachodnimi i Północnymi.
Fotografie prezentowane na wystawie zestawiono z późniejszymi ujęciami tych samych miejsc, co pozwala uchwycić zmiany, jakie dokonały się na Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku, Warmii i Mazurach, Ziemi Lubuskiej oraz na Pomorzu Zachodnim do lat 90. XX w., a następnie do dziś.
Sieć Ziem Zachodnich i Północnych tworzą: Instytut Śląski w Opolu, Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego w Poznaniu, Muzeum Narodowe w Szczecinie – oddział Centrum Dialogu Przełomy, Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie oraz Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu. Jest to program realizowany ze środków i pod auspicjami Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek w pięcie miastach: we Wrocławiu – Centrum Historii Zajezdnia; w Poznaniu - plac przed Urzędem Wojewódzkim; w Opolu – w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II; w Olszynie – plac Jana Pawła II; w Szczecinie – plac przed Centrum Dialogu Przełomy.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ pat/