
Nie tylko jako świątynia awangardy, ale też miejsce pracy - z tej nietypowej perspektywy zaprezentuje się Muzeum Sztuki w Łodzi na wystawie "Jak działa Muzeum". Od 25 kwietnia zwiedzający będą mogli poznać aspekty działalności muzealnej, które na co dzień pozostają dla nich niewidoczne.
Organizatorzy zapowiadają, że przygotowywana właśnie ekspozycja będzie gratką nie tylko dla miłośników sztuki, ale także historii regionu łódzkiego i jego stolicy.
"Po raz pierwszy zaprezentujemy publiczności Muzeum Sztuki już nie jako świątynię awangardy, ale przede wszystkim jako miejsce pracy. Wystawa będzie hołdem dla wielu pokoleń pracowniczek i pracowników, którzy przez blisko sto lat tworzyli aktywnie i bardzo twórczo tę instytucję; opowie o relacjach, o ludziach i ich czasem niewidzialnej pracy" - podkreśliła współkuratorka wystawy Natalia Słaboń.
Łódzkie Muzeum słynie z Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy "a.r.", reprezentującej m.in. kubizm, futuryzm, konstruktywizm, puryzm, neoplastycyzm i surrealizm. Grupę "a.r." tworzyli artyści: Władysław Strzemiński, Katarzyna Kobro, Henryk Stażewski, oraz poeci - Julian Przyboś i Jan Brzękowski. Po raz pierwszy kolekcja została udostępniona publiczności 15 lutego 1931 roku i od tej pory była konsekwentnie poszerzana, dzięki czemu Łódź jako jedyne w Polsce miasto posiada tak bogate zasoby światowej sztuki XX i XXI wieku.
Wystawa "Jak działa Muzeum" skupi się jednak nie na dziejach znanej na całym świecie kolekcji, ale na wszystkim tym, dzięki czemu możemy z nią obcować w interesującej formie. Jak zapowiadają kuratorzy, pokazana zostanie niewidzialna na co dzień praca wielu osób zajmujących się działaniami konserwatorskimi, badawczymi, mediacyjnymi, logistycznymi i technicznymi. Oczywiście, na tej wystawie nie zabraknie również sztuki - prace artystek i artystów zaprezentowane zostaną wraz z materiałami informacyjnymi i archiwalnymi, co da odbiorcom wgląd w nieznane wcześniej aspekty działania muzeum.
Ilustrujące wystawę dzieła z kolekcji MS zostały wybrane decyzją pracowniczek i pracowników tworzących instytucję. Świadczą one o różnorodności ich gustów i o sposobie, w jaki perspektywa wykonywanej pracy wpływa na postrzeganie przez nich sztuki.
"Publiczne życie instytucji będzie się tu przeplatać z prywatnym, a muzealne zaplecze stanie się równie ważne jak sale ekspozycyjne. Bo od czasu otwarcia pierwszej ekspozycji Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy "a.r." w 1931 roku Muzeum Sztuki w Łodzi jest siedzibą awangardy, a jednocześnie miejscem pracy" - podkreślają kuratorzy w zapowiedzi wystawy.
Wystawa, która zostanie otwarta 25 kwietnia o godz. 18 w ms1 przy ul. Więckowskiego 36 - wejście od ul. Gdańskiej 43 - to kolejne działanie nawiązujące do tożsamości i historii placówki; wcześniej były to: wystawa "Czułe Muzeum Marysi Lewandowskiej" (2009), monografia Muzeum Sztuki w Łodzi (2015) oraz badania pracowniczej historii mówionej zwieńczone książką "Proszę mówić dalej. Historia społeczna Muzeum Sztuki w Łodzi".
"Jak działa Muzeum" będzie można oglądać do 18 stycznia przyszłego roku.(PAP)
agm/ miś/