Uroczystości na Stacji Radegast, premiera spektaklu „Dwoje”, koncert oraz warsztaty edukacyjne, znalazły się w programie XIV Dni Pamięci, które rozpoczną się w piątek w Łodzi. Cykl wydarzeń związany jest z obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Łódzkie instytucje już po raz czternasty włączają się w uroczystości związane z obchodzonym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
"Gdy myślę o tegorocznej i każdej kolejnej edycji Dni Pamięci, przychodzą mi do głowy dwa słowa: toleranc i hofenung. Postanowiliśmy aby nasz tegoroczny program dotyczył właśnie tych dwóch słów – tolerancji i nadziei. Czternasta edycja jest wyjątkowa bo w jej tle, tuż obok u naszych ukraińskich sąsiadów i nieco dalej, bo w Strefie Gazy, toczą się okrutne wojny. Musimy mieć nadzieję, że historia nas czegoś uczy i, że trzeba pamiętać, bo zawsze gdy zapominamy, to zło znowu się wydarza, co pokazują nam codzienne relacje reporterów" - podkreślił przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Artur Hofman.
Dni Pamięci rozpoczną się we piątek w Teatrze im Stefana Jaracza koncertem inauguracyjnym "Shalom Jerozolimo". O godz. 18 na scenie wystąpi Olga Avigail Mieleszczuk, charyzmatyczna pieśniarka jidysz uznawana za mistrzynię gatunku. Artystce towarzyszyć będzie zespół Tango Attack. Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki, które można pobrać w Teatrze im. Stefana Jaracza.
Głównym punktem obchodów XIV Dni Pamięci będą sobotnie uroczystości na Stacji Radegast, gdzie w latach 1941-44 przywożono Żydów z Europy do getta w Litzmannstadt (nazwa nadana Łodzi przez okupantów), a także skąd wywożono ich do obozów zagłady. O godz. 16.45 zaplanowano złożenie kwiatów z udziałem lokalnych władz oraz przedstawicieli instytucji kultury pod pomnikiem.
W sobotę o godz. 19 Teatr im. Jaracza w Łodzi zaprasza na premierę spektaklu "Dwoje" w reżyserii Artura Hofmana, zrealizowanego na podstawie dramatu o tym samym tytule autorstwa Rona Elishy. To historia z 1948 r. 30-letniej Niemki Anny, która przychodzi do rabina Chaima i prosi go o lekcje hebrajskiego, ponieważ chce wyemigrować do Palestyny - oryginalna opowieść o ludziach naznaczonych okrucieństwem drugiej wojny światowej i tragedią Holocaustu. Tekst nabiera nowego wymiaru w kontekście trwającej wojny na Bliskim Wschodzie.
Z kolei w niedzielę na Scenie Kameralnej Teatru Jaracza wystąpi duet Post\Każmierski w spektaklu "Za mało kołysanek kołysałam". Z kolei w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zaplanowano spotkanie z Anną Bikont, a rozmowa z pisarką ma toczyć się wokół życia w ukryciu.
Poniedziałkową galę finałową w Jaraczu uświetni koncert Anny Dereszowskiej i zespołu Gang Tango. Podczas koncertu artyści przypomną ogromny dorobek twórczości tangowej kompozytorów polskich okresu międzywojennego. Mówi się o około 3500 tang polskich z tego okresu, pisywanych często przez kompozytorów polskich żydowskiego pochodzenia.
Organizatorzy postanowili kontynuować inicjatywę Specjalnego Pakietu Edukacyjnego dla szkół i grup zorganizowanych. Program obejmuje warsztaty zorganizowane przez Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Getta Warszawskiego jak również spektakle dla najmłodszych w wykonaniu znanej już widowni Grupy (OD)Nowa i Teatru Nieoczywistego. W tym roku organizatorzy zapraszają także na spotkanie z Markiem Michalakiem, byłym Rzecznikiem Praw Dziecka i Kawalerem Orderu Uśmiechu, który porozmawia z dziećmi i młodzieżą o tolerancji i empatii.
XIV Dni Pamięci w Łodzi organizuje Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce i Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi przy współpracy m.in. z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Urzędem Marszałkowskim w Łodzi.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwaliło w listopadzie 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 r. Liczbę Żydów zamordowanych przez Niemców i ich sojuszników w czasie II wojny ocenia się łącznie na ok. 6 mln, z czego prawie 3 mln ofiar stanowili polscy Żydzi. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ pat/