
11 mln zł ma kosztować budowa Muzeum kanału Augustowskiego. We wtorek Augustowski Związek Międzygminny podpisał umowę z wykonawcą na budowę obiektu. Muzeum będzie miejscem wirtualnych spacerów po jednym z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w regionie.
Magistrat w Augustowie poinformował we wtorek, że Augustowski Związek Międzygminny podpisał umowę z firmą Instytut Doradztwa Inwestycyjnego na projekt i budowę Muzeum kanału Augustowskiego.
Muzeum ma kosztować ok. 11 mln zł. Dwukondygnacyjny obiekt będzie miał powierzchnię około 1500 metrów kwadratowych i powstanie w okolicy budynków - ratusza oraz Bazy Sportów Wodnych nad rzeką Netta. Zaplanowano tam dużą salę wielofunkcyjną, dwa pomieszczenia wystawowe oraz pracownię komputerową. Zaprojektowano również magazyn zbiorów i gabinet do ich opracowywania.
„W dobie wszystkich nowinek technologicznych musimy zadbać o to, żeby młodzi ludzie zainteresowali się muzeum. Dlatego planujemy umieścić tam bardzo dużo multimediów. Gdy już będziemy na etapie wyposażania i urządzania budynku, to zrobimy to tak, aby odpowiadało ono potrzebom najmłodszych. Myślę, że zwiedzać muzeum będzie można już na początku 2028 roku. Bardzo liczę na to, że to spowoduje dodatkowe uatrakcyjnienie Augustowa” – powiedział burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk.
Dodał, że środki na budowę obiektu pochodzą z programu Polski Ład.
Kanał Augustowski jest cennym zabytkiem sztuki hydrotechnicznej z pierwszej połowy XIX w. Na terenie Polski przebiega przez Równinę Augustowską i Kotlinę Biebrzańską.
Jest unikatowym w skali Europy zabytkiem budownictwa wodnego, polskiej myśli hydrotechnicznej. Ma 101 km długości, z czego 80 km jest w Polsce, pozostała część znajduje się na Białorusi.
Kanał ma 18 śluz, z czego w Polsce jest 14. Był budowany od 1825 do 1839 roku. W 1968 r. został uznany za zabytek techniki. (PAP)
bur/ drag/