
Z piątku na sobotę, czyli o jedną noc wcześniej niż w innych miastach, odbędzie się Noc Muzeów w Krakowie. To dlatego, aby – jak informują organizatorzy – dać możliwość zapoznania się z bogactwem krakowskiej kultury i na drugi dzień wzięcia udziału w podobnym wydarzeniu gdzie indziej.
„Zawsze Noc Muzeów w Krakowie odbywa się wcześniej niż w innych miastach i jest to ukłon w stronę publiczności i w stronę innych miast” – powiedziała dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa Jadwiga Gutowska-Żyra na konferencji prasowej w poniedziałek.
Jak podkreśliła, tegorocznej edycji towarzyszy hasło „1000-lecie korony polskiej”. W związku z tym poszczególne instytucje kultury będą miały w ofercie wydarzenia związane z osobą pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego.
Oficjalna inauguracja Nocy Muzeów w Krakowie odbędzie się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Wstęp do niemal wszystkich muzeów to 5 zł. Dzieci poniżej 7. roku życia mają wstęp darmowy. W poprzednich latach była to symboliczna złotówka.
Krakowskie placówki zapraszają nie tylko na swoje wystawy, ale i przygotowały specjalny program, także dla dzieci. Zwiedzający będą mogli wziąć udział w różnorodnych warsztatach, nauce pisma japońskiego i technik origami, posłuchać wykładów i koncertów. Szczegółowy program jest na stronie internetowej muzeów.
W związku z jubileuszem państwa polskiego, część instytucji przygotuje pokazy o charakterze historycznym. Będzie m.in. możliwość przymierzenia repliki królewskiej korony hełmowej, wzięcia we własne ręce kopii jabłka i Szczerbca – miecza koronacyjnego królów polskich.
Pierwszy raz w krakowskiej edycji uczestniczy Muzeum Uniwersytetu Rolniczego. Bezpłatnie będzie można tu obejrzeć kolekcję dokumentującą historię tej uczelni – to zbiór m.in. fotografii, medali pamiątkowych, przyrządów optycznych i geodezyjnych, stare księgozbiory poświęcone m.in. botanice.
Rok temu w Nocy Muzeów w Krakowie uczestniczyło 100 tys. osób.
W dawnej stolicy Noc Muzeów odbywa się po raz 21. Dała impuls do rozwoju całego cyklu krakowskich nocy kulturalnych, który obejmuje Noc Kin Studyjnych, Noc Tańca, Noc Teatrów, Noc Jazzu, Noc Cracovia Sacra, Noc Poezji i właśnie Noc Muzeów.(PAP)
bko/ dki/