
Instytut Pamięci Narodowej po raz siódmy przyzna nagrodę „Semper Fidelis”. Otrzymują ją osoby, instytucje i organizacje społeczne za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu dziedzictwa Kresów Wschodnich w kraju i poza jego granicami, a ich działalność publiczna jest zbieżna z ustawowymi celami IPN.
Laureatów nagrody wyłania kapituła, na czele której stoi prezes IPN. Może przyznać do pięciu nagród, w tym jedną pośmiertną. Wśród nagrodzonych „Semper Fidelis” są społecznicy, badacze i literaci zabiegający o ocalenie pomników polskiej kultury, które w wyniku rozbiorów i II wojny światowej znalazły się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. IPN nagradza organizacje i osoby pielęgnujące i promujące historię i kulturę Kresów w kraju, a także działające na rzecz Polaków wciąż mieszkających na Wschodzie.
Nagroda ma także walor edukacyjny – zapewnia IPN. „Pomaga w rozpowszechnianiu wiedzy o tym, co Polska utraciła po 1945 r. Na Kresach pozostały relikwie dawnej Rzeczypospolitej – to źródło naszej tożsamości, tradycji, kultury. Wszyscy, którzy poświęcają się ratowaniu tych pamiątek, przywracaniu i utrwalaniu pamięci o historii tych ziem, zasługują na szczególne uznanie i wdzięczność obecnych i przyszłych pokoleń Polaków”.
W ubiegłym roku nagrodzeni zostali: Halina Kisłacz, Olena Udovenko, Mirosław Gajewski, Tadeusz Marcinkowski (pośmiertnie) oraz Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej w Olsztynie. Wyróżnienie prezesa IPN otrzymała Marta Axentowicz-Bohosiewicz.
Kandydatów można zgłaszać do 10 sierpnia 2025 r. Regulamin i formularz elektroniczny zgłoszenia znajdują się na stronie: https://ipn.gov.pl/pl/o-ipn/nagrody-i-odznaczenia-ipn/nagroda-semper-fidelis
Źródło: IPN