Zmarł Ignacy Achinger, zasłużony działacz „Solidarności” z Kęt koło Bielska-Białej. Miał 93 lata – podają w czwartek służby prasowe NSZZ „Solidarność” region Podbeskidzie. W sobotę zostanie pochowany na cmentarzu w Krakowie-Bielanach.
Ignacy Achinger urodził się 1 grudnia 1929 roku w Witkowicach. Był ekonomistą. Mieszkał w podbielskich Kętach.
Podbeskidzka Solidarność przypomniała, że do związku wstąpił we wrześniu 1980 roku. Był jednym z głównych autorów listy zarzutów pod adresem władz wojewódzkich i miejskich w Bielsku-Białej, zgłoszonych w październiku 1980 r. Notablom zarzucono wykorzystywanie funkcji do czerpania korzyści materialnych.
Po wprowadzeniu stanu wojennego Ignacy Achinger był aresztowany przez Służbę Bezpieczeństwa pod zarzutem, że „nie zaprzestał działalności związkowej”. 7 stycznia 1982 r. został skazany na rok więzienia.
Achinger był później członkiem specjalnej komisji, złożonej ze związkowców i członków Wojewódzkiej Rady Narodowej, która miała zweryfikować te zarzuty. Większość została potwierdzona, ale komuniści nie wyciągnęli żadnych konsekwencji. Doprowadziło to do strajku w całym regionie, który wybuchł 27 stycznia 1981 roku.
Komitet strajkowy zebrał się w bielskich zakładach włókienniczych Bewelana. Tworzyło go 107 osób. Reprezentowali ponad 200 tys. strajkujących z kilkuset zakładów. Na czele stał Patrycjusz Kosmowski. Do Bielska–Białej przyjechali liderzy NSZZ Solidarność – Lech Wałęsa, Andrzej Gwiazda i Stanisław Wądołowski. Ignacy Achinger był jednym z negocjatorów z ramienia „Solidarności”. Po podpisaniu porozumienia 6 lutego 1981 roku został członkiem zespołu, który czuwał nad jego realizacją.
Po wprowadzeniu stanu wojennego Ignacy Achinger był aresztowany przez Służbę Bezpieczeństwa pod zarzutem, że „nie zaprzestał działalności związkowej”. 7 stycznia 1982 r. został skazany na rok więzienia.
Ignacy Achinger odszedł 20 maja. Pogrzeb odbędzie się w sobotę. Zmarły spocznie na cmentarzu przy ul. Wolskiej w Krakowie-Bielanach. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ dki/