Nie żyje Piotr Rzewuski, działacz NSZZ „Solidarność”, Grup Oporu Solidarni i Solidarności Walczącej. Opozycjonista z czasów PRL zmarł w Warszawie we wtorek, w wieku 65 lat – poinformował w środę szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Jan Józef Kasprzyk.
„Kolejna smutna wiadomość. Na Wieczną Wartę odszedł Piotr Rzewuski, działacz Solidarności Walczącej i Grup Oporu, niezłomny krzewiciel tradycji niepodległościowych. Cześć Jego Pamięci! Do zobaczenia, Piotrze, w lepszym świecie…” – napisał Jan Józef Kasprzyk na Twitterze.
Piotr Rzewuski urodził się 18 marca 1956 r. w Wołominie. Na przełomie lat 70 i 80 pracował m.in. w Instytucie Organizacji i Kierowania PAN w Warszawie oraz Towarzystwie Opieki nad Zwierzętami. We wrześniu 1980 r. wstąpił do NSZZ „Solidarność”. Tuż po wprowadzeniu stanu wojennego współtworzył Międzyzakładowy Komitet Koordynacyjny NSZZ „Solidarność”, jedną z największych i najdłużej działających struktur podziemia antykomunistycznego w Warszawie. W latach 1982–85 tworzył radykalnie antykomunistyczne Grupy Oporu Solidarni mazowieckiej „Solidarności”.
Organizował sieć kolportażu prasy podziemia i redagował pismo „Druk”. Produkował pirotechniczne wyrzutnie ulotek. W ramach działalności oficjalnej był uczestnikiem Duszpasterstwa Ludzi Pracy Praga-Południe
4 listopada 1982 r. został aresztowany i osadzony w areszcie na Rakowieckiej. W sierpniu 1983 r. został zwolniony na mocy amnestii. Znalazł zatrudnienie w Ośrodku Opieki Społecznej Praga-Południe. 29 lipca 1985 r. został ponownie aresztowany i skazany przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe na 2,5 roku więzienia za udział w akcjach ulotkowych. Wolność odzyskał we wrześniu 1986 r. po kolejnej amnestii ogłoszonej przez władze. Powrócił do działalności podziemnej. Współpracował z Komisją Interwencji i Praworządności Regionu Mazowsze, organizował przerzut powielacza i materiałów poligraficznych dla opozycji antykomunistycznej w Czechosłowacji. Po 1989 r. był przedsiębiorcą.
Jako działacz społeczny na warszawskiej Pradze był inicjatorem budowy pomnika generała Józefa Hallera na placu jego imienia oraz organizatorem wielu uroczystości patriotycznych. „Kiedy zaczynałem działać w tej sprawie, nie pamiętało się o nim w ogóle. Sytuacja zmieniła się dopiero w 2017 roku, który był Rokiem Hallerowskim uchwalonym przez Sejm. Wcześniej tylko pasjonaci historii pamiętali o generale. Hallerczyków przypominał pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej. A zasługi Generała są ogromne i niewątpliwe” – mówił w rozmowie opublikowanej w portalu Dzieje.pl w kwietniu 2021 r. Miał nadzieję na odsłonięcie pomnika 13 sierpnia 2021 r., w rocznicę urodzin gen. Hallera i w przeddzień rocznicy Bitwy Warszawskiej. W kolejnych miesiącach projekt został opóźniony na skutek działań grup aktywistów miejskich.
W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Uroczystości pogrzebowe Piotra Rzewuskiego odbędą się 18 stycznia o godz. 10.30 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego i po mszy świętej - na Powązkach Wojskowych. Organizatorem uroczystości jest Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.(PAP)
Autor: Michał Szukała
szuk/ pat/