31 lipca w podwarszawskich Trębkach zmarł wieloletni dziennikarz redakcji sportowej PAP Mieczysław Antoni Szyk. Miał 88 lat.
"Pamiętam, jak przed laty rozmawiałem z księdzem prymasem Józefem Glempem, który na wiadomość, że jestem z redakcji sportowej PAP zapytał: a Szyk tam jeszcze u was pracuje? Odparłem, że pracuje i ma się świetnie" - wspomina jeden z redakcyjnych kolegów Mieczysława Szyka
Obaj uczęszczali bowiem przed laty do Liceum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, gdzie uprawiali lekkoatletykę. Późniejszy prymas specjalizował się konkurencjach technicznych, a jego atutem był rzut oszczepem, natomiast Szyk uwielbiał biegi średnie oraz skok w dal, mając rekord życiowy 6,35 m.
W czasie nauki w liceum współpracował z redakcją "Ziemi Kujawskiej". Później studiował na Wydziale Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a dyplom ukończenia studiów ze specjalizacją sportową otrzymał w 1955 roku.
Jego pasją były sporty lotnicze, motorowe, ale najbardziej związał się z podnoszeniem ciężarów. Dla PAP relacjonował 22 mistrzostwa świata, 29 czempionatów Europy oraz przekazywał relacje z igrzysk olimpijskich w Montrealu w 1976 roku i cztery lata później w Moskwie.
2 sierpnia tegoż roku zatrudniony został w Polskiej Agencji Prasowej, gdzie pracował aż do emerytury, na którą przeszedł 31 maja 1992 roku. Potem współpracował z redakcją aż do jesieni 2012 roku. W redakcji przeszedł wszystkie stopnie służbowe, od reportera do kierownika redakcji sportowej.
Jego pasją były sporty lotnicze, motorowe, ale najbardziej związał się z podnoszeniem ciężarów. Dla PAP relacjonował 22 mistrzostwa świata, 29 czempionatów Europy oraz przekazywał relacje z igrzysk olimpijskich w Montrealu w 1976 roku i cztery lata później w Moskwie. Od 1974 roku współpracował z Polskim Związkiem Podnoszenia Ciężarów redagując periodyk "Materiały Informacyjno-Szkoleniowe". W okresie 34 lat ukazały się 34 tomy.
Spod jego pióra wyszły pozycje: "50 lat mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów", "70 lat Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów", "Polski Sport ciężarowy w latach 1925-2000" oraz "80 lat polskiej sztangi".
W 1973 roku zdał egzamin na sędziego podnoszenia ciężarów. Przeszedł przez wszystkie szczeble, od sędziego krajowego, a w 1996 roku został arbitrem międzynarodowym.
W uznaniu zasług jako pierwszy dziennikarz na świecie znalazł się w Galerii Sławy Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów.
Od 1969 roku był członkiem Komisji Podnoszenia Ciężarów Światowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej AIPS. Przez osiem lat był członkiem Komisji Historycznej Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów (IWF).
W uznaniu zasług jako pierwszy dziennikarz na świecie znalazł się w Galerii Sławy Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów.
Odznaczony został Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Miał dwoje dzieci, Małgorzatę oraz Jana, który także pracował w Polskiej Agencji Prasowej. Doczekał się sześciorga wnucząt i tyleż samo prawnucząt.
Pogrzeb Mieczysława Szyka odbędzie się w środę o godz. 13.00 na warszawskim Cmentarzu Wawrzyszewskim.(PAP)
jej/ krys/