
Trzy koncerty, połączenie gry terenowej z pokojem zagadek, Żywa Biblioteka, kreatywne pisanie z Loesje i warsztaty dla dzieci z wykonywania motanek – to niektóre propozycje Centrum Myśli Jana Pawła II w ramach tegorocznej Nocy Muzeów.
W programie Nocy Muzeów, która odbędzie się w sobotę (17 maja), w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II o godz. 13 rozpocznie się gra terenowa "Foksale na Foksal. W poszukiwaniu nadziei".
"Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza do udziału w mass escape evencie – połączeniu gry terenowej z pokojami zagadek w stylu escape room. Dołączcie do grona Strażników Nadziei – Foksali, czyli tajemniczych, małych stworzeń, które czuwają nad poziomem mądrości na świecie" - napisali organizatorzy w komunikacie przekazanym PAP. Gra rozpocznie się o godz. 13 i potrwa do późnego wieczora.
Również o godz. 13 na dziedzińcu kamienicy artystycznej przy ul. Foksal 11. otwarta zostanie wystawa plenerowa "Karol Wojtyła. Inspiracje". O 17 i 19 planowane jest oprowadzanie z przewodnikiem.
"Wystawa przedstawia Karola Wojtyłę, który jest nie tyle hierarchą kościelnym i mężem stanu, co przyjacielem i rozmówcą. Autorzy wystawy przedstawiają go jako człowieka, który poszukiwał odpowiedzi, miał swoje dylematy, dzielił się doświadczeniami. Działo się to między innymi w czasie, gdy jako młody kapłan dyskutował ze studentami podczas górskich wycieczek" - wskazali organizatorzy.
W godz. od 14 do 17 Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na warsztaty kreatywnego pisania z Loesje, a od 15 do 19 - na warsztaty dla dzieci "Motanki".
"Motanki to warsztaty, podczas których uczestnicy poznają tradycyjne techniki motania słowiańskich lalek z wykorzystaniem skrawków tkanin, nici, włóczek i wstążek. Zajęcia mają elementy arteterapii, na których dziecko może zarówno wyrazić siebie w twórczy sposób, a także rozwijać motorykę małą i zdolności manualne. Do uczestnictwa w warsztatach wystarczą dobre chęci i pozytywna energia" - wyjaśnili organizatorzy.
Z kolei w godzinach od 15 do 20 w Centrum otwarta będzie Żywa Biblioteka, w ramach której uczestnicy będą mogli porozmawiać z osobami reprezentującymi mniejszości i grupy społeczne, które nie są w pełni akceptowane.
O godz. 20 odbędzie się koncert Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II pod dyrekcją Jakuba Siekierzyńskiego oraz izraelskiego gitarzysty Dima Gorelika oraz pochodzącego z Syrii Adeba Chamouna, który zagra na instrumentach perkusyjnych. Podczas koncertu zabrzmią utwory pochodzące z kultury żydowskiej (m.in. D’ror Yikra – hymn szabatowy), arabskiej (syryjska tradycyjna pieśń Yal Asmar Ellon), a także różnych odłamów chrześcijaństwa (m.in. starogrecki raspiew Chwalitie Imia Gospodnie). Wystąpią nie tylko muzycy znajdujący się na scenie, ale także zgromadzona publiczność, która w ramach finału wydarzenia zostanie zaproszona do wykonania wspólnej wokalnej improwizacji.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale część z nich wymaga wcześniejszej rejestracji.
Szczegółowy harmonogram wydarzeń jest dostępny na stronie internetowej Centrum Myśli Jana Pawła II: https://www.centrumjp2.pl/wydarzenia/co-nas-laczy-czyli-noc-muzeow-w-centrum-mysli-jana-pawla-ii/. (PAP)
iżu/ agz/