Szampańska zabawa i postanowienia noworoczne to najpopularniejsze tradycje sylwestrowo-noworoczne w Polsce. W wielu regionach kultywuje się też stare ludowe tradycje i przesądy sięgające XIX wieku.
W Warszawie uczczono Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. Uhonorowano m.in. por. Daniela Różyńskiego; rodzina żołnierza, który poległ w 2004 roku w Iraku, odebrała Krzyż Kawalerski Orderu Krzyża Wojskowego nadany przez prezydenta.
Tłumy wiernych w okresie świąt Bożego Narodzenia przyciąga do kościoła ojców bernardynów w Warcie pod Sieradzem imponujących rozmiarów szopka. Największą w woj. łódzkim i jedną z największych w kraju ruchomą inscenizację po raz pierwszy będzie można oglądać podczas pasterki.
Do sprzedaży trafiła strategiczna gra planszowa „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919” przygotowana w IPN. Tytuł miał się ukazać w styczniu, jednak autorzy zdecydowali się przesunąć premierę, by dopracować zestaw.
Burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro wprowadził zakaz muzyki w pobliżu kościołów w wigilijną noc. Nie można jej wykonywać na żywo ani odtwarzać w lokalach oraz na ulicach. Ma to zapobiec zakłócaniu spokoju mieszkańców, między innymi w rezultacie „imprez rozrywkowych niezgodnych ze świętością nocy 24 grudnia”.
Odszedł Michał Urbaniak, jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, skrzypek i saksofonista. Artysta o światowej renomie. „Kocham życie i czerpię z niego pełnymi garściami. Dlatego nieustannie i permanentnie muszę tworzyć” - mówił w wydanym w zeszłym roku wywiadzie-rzece.
Wielkopolski samorząd oraz Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zachęcają do zakupu cegiełek wspierających budowę w Poznaniu nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919. Okazją są zbliżające się święta i sezon prezentowy. Do tej pory udało się rozprowadzić tysiąc takich walorów.
Po latach intensywnych prac konserwatorskich i konstrukcyjnych, nawa południowa bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku została ponownie otwarta dla wiernych. Podczas uroczystej mszy św. dominikanie podkreślali, że ratowanie świątyni stało się także doświadczeniem budowania Kościoła jako wspólnoty.