Dzięki mądrej polityce i bohaterstwu żołnierzy i funkcjonariuszy udało się obronić polską granicę - podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów święta Wojska Polskiego. Podał też, że z satysfakcją podpisał ustawę, która pozwoli jeszcze lepiej chronić granicę, także z podwyższeniem bezpieczeństwa żołnierzy.
Premier Donald Tusk powiedział podczas obchodów Święta Wojska Polskiego, że cywilizacja wolności przetrwała dzięki zwycięskiej Bitwie Warszawskiej. Dodał, że polskie władze robią wszystko, by już nigdy nie musieć liczyć na cud. Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że 15 sierpnia musi być w centrum naszej polityki patriotycznej.
Muzeum Wojska Polskiego zorganizowało w Święto Wojska Polskiego wydarzenie „Zapraszamy do Wojska!”. Po raz pierwszy zorganizowano je koło nowej siedziby muzeum na Cytadeli. Zaprezentowano m.in. sprzęt i uzbrojenie wojskowe. Nie zabrakło grochówki.
W dniu Święta Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Ukrainy oddali hołd pamięci żołnierzy na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni, gdzie spoczywają Polacy z listy katyńskiej i legioniści, którzy w 1920 r. wyzwalali Kijów spod okupacji bolszewickiej Rosji.
Przedstawiciele placówki dyplomatycznej Polski na Litwie i społeczności polskiej w tym kraju złożyli w czwartek, w Święto Wojska Polskiego, wieńce na wileńskim cmentarzu na Rossie, przy grobie, w którym jest pochowana matka Józefa Piłsudskiego i serce marszałka.
Prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu - Szymon Hołownia i Małgorzata Kidawa-Błońska oraz wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz złożyli w czwartek wspólny wieniec od narodu przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
W Święto Wojska Polskiego oddajmy hołd tym, którzy każdego dnia stoją na straży Ojczyzny - przy granicy, na misjach zagranicznych i na poligonie; służą na lądzie, na wodzie i w powietrzu; niech żyje Wojsko Polskie - powiedział prezydent Andrzej Duda w okolicznościowym nagraniu z okazji Święta.
Dziękujemy za bezinteresowność, ofiarność i gotowość do poświęcenia własnego życia - powiedział biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz, zwracając się do żołnierzy podczas mszy św. z okazji Święta Wojska Polskiego. Zaapelował, aby pozostali wierni tradycji polskiego oręża.
Kontynuujecie tradycje obrońców suwerennej i niepodległej Polski; czynicie to poprzez dbanie o pamięć, jak i realne przywiązanie do wartości; w dniu Wojska Polskiego dziękuję za waszą służbę - napisał wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w liście skierowanym do żołnierzy.
W dniu Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze w Warszawie. Prezydentowi towarzyszyli m.in. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera i minister w KPRP Wojciech Kolarski.